RWE instaluje fotowoltaikę w Warszawie

RWE instaluje fotowoltaikę w Warszawie
Siedziba RWE przy ul. Rychlińskiego. Fot. RWE

RWE Polska rozwija projekty fotowoltaiczne na terenie Warszawy. Na budynkach koncernu w stolicy zainstalowano moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 12 kW. Przewiduje się, że obie instalacje będą produkować około 9750 kWh energii elektrycznej w skali roku, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 o ponad 10 ton rocznie.

Na dachu siedziby RWE Polska, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, zainstalowano moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,5 kW, natomiast na elewacji budynku Centrum Obsługi Klienta przy ul. Rychlińskiego 2, panele o mocy 7,5 kW. RWE będzie wykorzystywało wyprodukowaną zieloną energię do zasilenia swoich biur. Od listopada 2014 r. na dachu siedziby Toyota Motor Poland działa instalacja o mocy 5 kW.

RWE zapewnia, że te instalacje są wdrożeniami pilotażowymi poprzedzającymi wejście w życie nowej oferty na produkty fotowoltaiczne dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych, która już wkrótce będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych zieloną energią pozyskiwaną z promieni słonecznych.

REKLAMA

RWE zapowiada wdrożenie komercyjnych rozwiązań opartych na fotowoltaice dla szerokiej grupy klientów koncernu. Instalacje na budynkach RWE mają być formą promocji tej technologii i szansą na pokazanie, że możliwe jest produkowanie zielonej energii nawet w centrum dużego miasta. 

REKLAMA

– Oczekujemy, że do 2050 r. energetyka prosumencka, głównie dzięki instalacjom fotowoltaicznym, może odpowiadać za wytworzenie nawet 52 TWh energii elektrycznej w Polsce. Dzięki naszym doświadczeniom i wiedzy zdobytej na rynkach zagranicznych, chcemy stać się liderem tych zmian w naszym kraju – powiedział Artur Stawiarski, Dyrektor ds. Strategii RWE Polska S.A.

Pod koniec 2014 r. wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie koncern uruchomił stanowisko naukowe „RWE AGH Solar Lab”, którego celem jest badanie efektywności paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych.

– Dzięki RWE AGH Solar Lab wiele dowiedzieliśmy się o zastosowaniu tej technologii w polskich warunkach, a nasze wdrożenia pokazują, że już teraz inwestycje w fotowoltaikę mają ekonomiczne uzasadnienie. Jesteśmy też przekonani, że utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju tej technologii przyczyni się do dalszego spadku jej kosztów oraz wzrostu zainteresowania nią wśród naszych klientów – dodał Artur Stawiarski.

RWE inwestuje w fotowoltaikę w całej Europie. W listopadzie 2015 r. uruchomił największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech. Polska to kolejny rynek, na którym produkt ten będzie rozwijany na szeroką skalę.

RWE