Ile fotowoltaiki można zmieścić na hipermarketach w USA?

Ile fotowoltaiki można zmieścić na hipermarketach w USA?
Fot. Walmart

Analizy wykonane przez amerykańską organizację Environment America pokazują jak ogromny potencjał do zagospodarowania ma fotowoltaika tylko na dachach centrów handlowych w USA.

Póki co panelami fotowoltaicznymi zapełniają dachy swoich centrów handlowych w USA m.in. Ikea i Walmart. Jeśli pozostali właściciele amerykańskich centrów handlowych pójdą im śladem, instalacje fotowoltaiczne na dachach około 100 tysięcy hipermarketów w USA mogą dać w sumie 62,3 GW – wynika z analizy wykonanej przez Environment America.

Environment America szacuje, że jeśli fotowowltaikę zainstalowałoby na swoich dachach tylko 10 największych operatorów centrów handlowych w USA, dałoby to potencjał PV na poziomie około 17 GW.

REKLAMA

Jak wynika ponadto z analizy Environment America, instalacje fotowoltaiczne, które zapełniłyby dachy wszystkich hipermarketów w USA, mogłyby produkować energię wystarczającą do zaspokojenia zapotrzebowania na energię około 7 milionów gospodarstw domowych.

Environment America wskazuje ponadto na potencjalne oszczędności dla centrów handlowych, które wykorzystując energię produkowaną na swoich dachach, mogłyby zmniejszyć swoje rachunku za energię – jak szacuje ta organizacja – przeciętnie o 42 proc. W skali całego przemysłu centrów handlowych w USA dałoby to razem około 8,2 mld dolarów oszczędności rocznie.

Oznaczałoby to ponadto oszczędności w emisjach CO2 na poziomie około 57 mln ton rocznie, czyli tyle, ile generuje około 12 mln samochodów.

REKLAMA

Jak na razie największym operatorem dachowych instalacji fotowoltaicznych wśród amerykańskich operatorów centrów handlowych jest Walmart, który posiada elektrownie PV o łącznej mocy 142 MW.

Wcześniej amerykańska federalna agencja National Renewable Energy Laboratory (NREL) policzyła, że wykorzystanie PV na wszystkich dachach w USA dałoby możliwość zaspokojenia aż 1/4 zapotrzebowania na energię Stanów Zjednoczonych.

Pozwoliłoby to ponadto na ograniczenie infrastruktury sieciowej potrzebnej do przesyłania energii. Environment America szacuje straty na przesyle na około 203 mln MWh energii elektrycznej, czyli ok. 5 proc. całkowitej konsumpcji energii w USA w roku 2012.

Jak wynika z danych Bloomberg New Energy Finance, na koniec 2015 r. potencjał instalacji fotowoltaicznych w USA wyniósł 28 GW, z czego 7,3 GW zainstalowano tylko w ubiegłym roku. 

Raport Environment America: Solar on Superstores (link)

gramwzielone.pl