XTPL w programie Massachusetts Institute of Technology

XTPL w programie Massachusetts Institute of Technology
Filip Granek i Zbigniew Rozynek

Spółka XTPL, twórca przełomowej technologii wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny, została zakwalifikowana do prestiżowego programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland, posiadającego afiliację z Massachusetts Institute of Technology(MIT). Aktualnie przedstawiciele firmy biorą udział w serii warsztatów i walczą o udział w wielkim finale, który odbędzie się w czerwcu 2016 r. w Bostonie.

MIT Enterprise Forum to globalna organizacja zaangażowanych profesjonalistów tworzących sieć lokalnych oddziałów, współpracująca z Massachusetts Institute of Technology. Pomaga przedsiębiorcom technologicznym na wczesnym etapie w rozwoju ich pomysłów, oferując wsparcie mentorów i ekspertów z różnych dziedzin. W Polsce swój program prowadzi po raz pierwszy pod nazwą MIT Enterprise Forum Poland, patronatem objęły go m.in. Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Naszą wizją jest tworzenie lepszego świata poprzez przyczynianie się do rozwoju światowej klasy firm technologicznych. Misją z kolei jest coaching i edukacja przedsiębiorców technologicznych, tak by potrafili sprawnie przekształcić swoje pomysły w firmy – mówi Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, która jest operatorem programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland.

REKLAMA

MIT Enterprise Forum Poland rozpoczął swoją działalność od cyklu warsztatów dla zakwalifikowanych firm. Spotkania, w których co dwa tygodnie biorą udział przedstawiciele wybranych do programu startupów, pomagają im w dopracowaniu modelu biznesowego i przygotowują do przeprowadzenia prezentacji przed inwestorami.

– Dla nas warsztaty to przede wszystkim możliwość zdobycia nieocenionej wiedzy w zakresie pitchingu, czyli skutecznego prezentowania siebie i swoich produktów. Szkoli nas dr Linda Plano, która pomogła już ponad 600 startupom na całym świecie w uzyskaniu finansowania w wysokości w sumie ponad 250 mln USD – mówi Sebastian Młodziński, prezes zarządu w XTPL.

REKLAMA

Program pomaga najbardziej obiecującym polskim startupom w rozwoju, odkrywając tajniki efektywnych działań biznesowych i przygotowując je do działalności na arenie międzynarodowej.

Pracuję naukowo od wielu lat, ale w biznesie jestem tak naprawdę nowy i dopiero muszę się nauczyć tego, jak przedstawiać firmę i nasz produkt, aby zainteresować potencjalnych inwestorów. Warsztaty, w których uczestniczymy w ramach MIT Enterprise Forum Poland, są dla nas źródłem niezwykle cennej wiedzy. Czujemy, że z po każdej sesji warsztatowej wiemy więcej, specjaliści szkolą nas według metody 24 kroków prowadzących do efektywnego wykorzystania potencjału startupu, stworzonej przez prof. Billa Auleta , który jest wykładowcą na MIT Sloan School of Management i dyrektorem Centrum Przedsiębiorczości MIT – mówi dr inż. Filip Granek, jeden z dwóch naukowców opracowujących metodę w XTPL.

Warsztaty to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale też ocena startupów pod kątem ich potencjału biznesowego. Pięć najlepszych zespołów zakwalifikowanych zostanie do drugiego etapu akceleracji, który odbędzie się w czerwcu na kampusie MIT w Cambridge, Massachusetts. Wybrane startupy zostaną też opisane w MIT Technology Review – najbardziej opiniotwórczym czasopiśmie o nowych technologiach, dzięki czemu będą mogli o nich przeczytać inwestorzy i odbiorcy technologii na całym świecie.

MIT EF powstała w 1978 i jest jedyną globalną, nienastawioną na zysk organizacją skoncentrowaną na wspieraniu przedsiębiorczości technologicznej i posiadającą afiliację z uczelnią.

XTPL jest spółką technologiczną założoną przez wybitnych polskich naukowców. Firma zajmuje się opracowywaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw (ang.Transparent Conductive Films – TCF), które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w cienkowarstwowych ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych LCD.

mat. prasowy