ZSW zwiększa sprawność cienkowarstwowego ogniwa CIGS

ZSW zwiększa sprawność cienkowarstwowego ogniwa CIGS
Fot. Manz AG

Niemiecki instytut ZSW podniósł sprawność ogniwa fotowoltaicznego, które wyprodukowano w cienkowarstwowej technologii CIGS, do najwyższego odnotowanego dotąd w Europie poziomu. Rekordzistą w zakresie sprawności cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznnych pozostaje japońska firma Solar Frontier.

ZSW poinformował o osiągnięciu w warunkach laboratoryjnych sprawności cienkowarstwowego ogniwa fotowoltaicznego CIGS na poziomie 22 proc.

Obecnym rekordzistą w sprawności cienkowarstwowych ogniw PV jest japoński producent Solar Frontier, który w grudniu ubiegłego roku pochwalił się osiągnięciem sprawności 22,3 proc. na próbce ogniwa w rozmiarach 0,5 cm x 0,5 cm – pokonując wcześniejszy rekord, który należał do ZSW. Japoński producent opisuje swoją technologię jako CIS, jednak wykorzystywany w niej jest również gal (Ga).

REKLAMA

ZSW współpracuje z niemieckim producentem maszyn do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych Manz AG, który komercjalizuje rozwiązania w zakresie m. in. technologii CIGS.

REKLAMA

W kwietniu ubiegłego roku Manz ustanowił rekord sprawności przygotowanego do seryjnej produkcji modułu CIGS na poziomie 16 proc., wykorzystując do jego produkcji ogniwa o rekordowej sprawności 21,7 proc., opracowane przez instytut ZSW.

Niewiele ponad miesiąc temu 29,9 proc. udziałów w Manz przejął  jeden z czołowych koncernów energetycznych z Chin Shanghai Electric.  

Jak zwraca uwagę PV Magazine, przeciętna sprawność oferowanych na rynku modułów CIGS na poziomie ok. 14 proc. – mimo dokonanego w ostatnich latach postępu w tej technologii – jest nadal niższa o kilka punktów proc. od przeciętnej sprawności modułów krystalicznych. Niemiecki magazyn dodaje, że przeciętny koszt produkcji modułów CIGS wynosi obecnie około 0,4 USD/W, jednak ZSW zakłada, że ten koszt można obniżyć – na poziomie masowej produkcji – do ok. 0,25 USD/W, zwiększając przeciętną sprawność modułów do ok. 18 proc.

Globalny potencjał produkcji modułów w tej technologii wynosi ok. 0,5 GW – 1 GW. 

gramwzielone.pl