Rekordowo tania energia z fotowoltaiki w aukcji w Dubaju

Rekordowo tania energia z fotowoltaiki w aukcji w Dubaju
Fot. 8minutenergy

Podczas przeprowadzonej w Dubaju aukcji dla deweloperów farm fotowoltaicznych złożono rekordowo niskie oferty na sprzedaż energii. Najniższa z nich wyniosła zaledwie 0,0299 USD/kWh.

W kolejnej aukcji w Dubaju dla inwestorów, którzy wezmą udział w budowie ogromnego kompleksu farm fotowoltaicznych o nazwie Mohammed bin Rashid al-Maktoum, przewidziano licencję na budowę 800 MW instalacji PV. Moc całego projektu Mohammed bin Rashid al-Maktoum ma wynieść docelowo 5 GW.

DEWA, rządowa agencja odpowiadająca za system energetyczny, poinformowała, że w wyniku aukcji złożono 5 ofert

REKLAMA

W przypadku najniższej oferty, złożonej przez konsorcjum arabskich firm Masdar, Abdul Latif Jameel i hiszpańskiego Fotowatio Renewable Ventures, zaproponowano sprzedaż energii po cenie wynoszącej zaledwie 0,0299 USD/kWh, czyli około 0,11 PLN/kWh.

Chiński JinkoSolar zaproponował stawkę 0,0365 USD/kWh, arabsko-amerykańskie konsorcjum firm Acwa Power oraz First Solar zaproponowało 0,0395 USD/kWh, francusko-japońskie konsorcjum Engie i Marubeni – 0,04382 USD/kWh, a francuska firma EDF i katarski Nebras zaproponowały cenę 0,04482 USD/kWh.

Wszystkie oferty złożone w zakresie III fazy projektu Mohammed bin Rashid al-Maktoum były niższe niż w przypadku poprzedniej aukcji, w której najniższa oferta wyniosła 0,0585 USD/kWh. Taką cenę za energię zaproponowało konsorcjum złożone z Acwa Power i hiszpańskiej firmy TSK.

REKLAMA

Oferty w ramach III etapu złożono już we wrześniu ubiegłego roku, jednak dopiero teraz DEWA podał wyniki aukcji. DEWA ma odkupować energię po stałej cenie, w ramach zawartej na 25 lat umowy PPA.  

W ramach III etapu projektu Mohammed bin Rashid al-Maktoum najpierw, do kwietnia 2018 r., ma powstać 200 MW farm PV, rok później 300 MW, a kolejne 300 MW do kwietnia 2020 r.

Łączny potencjał projektu Mohammed bin Rashid al-Maktoum ma sięgnąć do roku 2030 aż 5 GW. Wartość tej inwestycji szacuje się na 50 mld dirhamów, czyli około 50 mld zł. Do 2020 r. moc tej farmy fotowoltaicznej ma wzrosnąć do 1000 MW. 

Jej realizacja wpisuje się w wyznaczony przez władze Dubaju cel 7 proc. udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym do roku 2020 i 15 proc. do roku 2030. Wówczas 71 proc. energii elektrycznej ma pochodzić z gazu naturalnego, a także po 7 proc. z węgla i atomu. Docelowo udział OZE w miksie energetycznym Dubaju ma wzrosnąć do 75 proc. w roku 2050.

Obecnie w Dubaju w trakcie budowy są farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 200 MW, a w ubiegłym miesiącu uruchomiono tam największą w regionie dachową instalację PV o mocy 1,5 MW. Elektrownia zlokalizowana na dachach obiektów lokalnej spółki wodno-kanalizacyjnej ma produkować w skali roku 2,66 GWh energii elektrycznej. 

gramwzielone.pl