W Gubinie powstaje kolejna farma fotowoltaiczna

W Gubinie powstaje kolejna farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna w Gubinie. Foto: REMOR Solar

W Gubinie rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej, która pokryje część zapotrzebowania na energię lokalnej oczyszczalni ścieków. Będzie to już druga tego rodzaju inwestycja w lubuskiej gminie.

Docelowa moc elektrowni fotowoltaicznej, której budowa rozpoczęła się w Gubinie, wyniesie 700 kW, przy czym w pierwszym etapie zostanie zrealizowane 250 kW. Realizację pierwszego etapu instalacji wyceniono na 1,5 mln zł, a rozruch zaplanowano na koniec czerwca br. Wykonawcą instalacji jest zielonogórska firma OZAWO.

Inwestycja jest finansowania ze środków spółki komunalnej, która zarządza gubińską oczyszczalnią ścieków.  Jej udziałowcami są niemiecki związek gmin, którego liderem jest miasto Guben, a także samorząd Gubina.

REKLAMA

Gubińska oczyszczalnia pokrywa już część zapotrzebowania na energię elektryczną dzięki własnej generacji z biogazu. Po uruchomieniu farmy fotowoltaicznej samowystarczalność energetyczna zakładu ma wzrosnąć do 85 proc.

Jak zapewnia cytowany przez PAP burmistrz Gubina, dzięki zmniejszeniu kosztów zakupu energii z sieci, mieszkańcy lubuskiej gminy nie będą musieli obawiać się podwyżek opłat za ścieki.

REKLAMA

W Gubinie działa już farma fotowoltaiczna. Jej moc wynosi 1,5 MW i uruchomiono ją we wrześniu 2014 r.

Inwestycja, której koszt wyniósł ok. 10 mln zł, została zrealizowana przez Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG). Inwestycja została finansowana częściowo z środków unijnych z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Farma fotowoltaiczna w Gubinie:

red. gramwzielone.pl