Rząd USA: możliwy udział PV w miksie energetycznym powyżej 25 proc.

Rząd USA: możliwy udział PV w miksie energetycznym powyżej 25 proc.
Fot. 8minutenergy

Amerykański departament energii opublikował raport, z którego wynika, że udział fotowoltaiki w krajowym miksie energetycznym może przekroczyć 1/4 bez znaczącej ingerencji w obecną sieć energetyczną, stosując m.in. technologię inteligentnych inwerterów.

Amerykański rząd realizuje od 2011 r. program o nazwie SunShot Initiative, którego celem jest uczynienie energetyki słonecznej konkurencyjną w stosunku do innych sposobów wytwarzania energii do roku 2020.

W celu rozwoju potencjału PV amerykański rząd oferuje inwestorom na poziomie federalnym ulgi podatkowe, a poszczególne stany USA proponują dodatkowe systemy wsparcia, w tym net-metering, którego zasady różnią się jednak w zależności od stanowych regulacji. Dodatkowo Waszyngton cyklicznie uruchamia warte dziesiątki milionów dolarów programy finansowania badań i rozwoju technologii PV czy magazynowania energii.

REKLAMA

Jak zauważa DoE (Department of Energy), od 2011 r., kiedy uruchomiono SunShot Initiative, potencjał fotowoltaiki w USA zwiększył się ponad 10-krotnie, a obecnie w USA działa już ponad 1 mln elektrowni fotowoltaicznych.

DoE zauważa także, co jest zgodne z wyznaczonymi wcześniej celami, że w od 2011 r. koszt montowanych w USA systemów fotowoltaicznych zmalał przeciętnie o 65 proc., a branża fotowoltaiczna zrealizowała już 70 proc. wyznaczonego na 2020 r. celu SunShot Initiative.

Szczegółowy cel w ramach SunShot Initiative to dojście do kosztu produkcji energii na poziomie 0,06 USD/kWh do roku 2020. DoE zauważa, że od 2011 r., w którym uruchomiono ten program, koszty produkcji energii z przemysłowych farm fotowoltaicznych spadły już z ok. 0,21 USD do 0,11 USD/kWh.

REKLAMA

DoE monitoruje postępy w realizacji celów SunShot Initiative w ramach wydawanych cyklicznie raportów. Z opublikowanego właśnie raportu amerykańskiego departamentu energii wynika, że implementowanie w systemie energetycznym kilku technologii mających na celu zwiększenie elastyczności sieci, „bez znaczącej ingerencji w sieć„, umożliwi zwiększenie udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym USA przynajmniej do 25 proc.

W raporcie DoE pt. Emerging Issues and Challenges with Integrating High Levels of Solar into the Distribution System czytamy, że szerokie wykorzystanie inteligentnych inwerterów (smart inverters) pozwoli na podwojenie możliwego potencjału rozproszonych instalacji PV z ok. 170 GW do 350 GW. 

Obecnie największy udział w stanowym miksie energetycznym na poziomie ok. 5 proc. fotowoltaika ma w Kalifornii, natomiast na poziomie federalnym, mimo notowanego w ostatnich latach dynamicznego rozwoju PV w USA, to nadal tylko ok. 1 proc.

Link do raportu: Emerging Issues and Challenges with Integrating High Levels of Solar into the Distribution System. 

Grafika: DoE

red. gramwzielone.pl