Sharp nie wycofuje się z PV, chwali się nowym rekordem

Sharp nie wycofuje się z PV, chwali się nowym rekordem
Fot. Sharp

Sharp w ostatnich miesiącach sygnalizował zredukowanie aktywności w dziedzinie fotowoltaiki. Najstarszy producent ogniw i modułów fotowoltaicznych miał nawet zrezygnować z działalności w sektorze solarnym. Teraz, po sprzedaży większości udziałów, wywodząca się z Japonii firma zapewnia, że będzie dalej rozwijać technologie PV, a jej solarny dział powróci do rentowności.

Jeszcze w kwietniu tajwańskie media informowały, że po planowanej sprzedaży większości udziałów w swoim solarnym oddziale tajwańskiej firmie Hon Hai Precision Industry Co. (znanej także jako Foxconn) pracę w Sharp straci ok. tysiąca zatrudnionych.

W dniu 2 kwietnia br. obie firmy podpisały umowę wartą ok. 3,5 mld USD, w ramach której Hon Hai, dostawca urządzeń m.in. dla Apple, ma przejąć 66 proc. udziałów w Sharp.

REKLAMA

Redukcje etatów w dziale odpowiedzialnym za energię słoneczną Sharp prowadził już wcześniej. W 2012 r. japońska firma obniżyła liczbę zatrudnionych o 3 tys., a w ubiegłym roku o 3,2 tys.

REKLAMA

Teraz japońskie media podają, że Sharp nie chce rezygnować z aktywności w sektorze solarnym i że ten dział Sharp ma zacząć przynosić zyski po sprzedaży udziałów Hon Hai. Takie informacje mieli otrzymać pracownicy wywodzącego się z Japonii potentata.

Po sfinalizowaniu transakcji z Hon Hai, co ma nastąpić do końca przyszłego miesiąca, Sharp ma ponadto zwiększyć aktywność w dziale badań i rozwoju technologii solarnych.

Japoński pionier w dziedzinie technologii fotowoltaicznych pochwalił się przy okazji nowym rekordem sprawności wyprodukowanego przez siebie modułu fotowotlacznego (na zdjęciu). Sharp poinformował dzisiaj o opracowaniu modułu PV w technologii trójzłączowej (warstwy InGaP, GaAs i InGaAs) na poziomie 31,17 proc. Ten wynik odnotowano na próbce modułu o powierzchni 968 cm2. 

gramwzielone.pl