Fabrykę elektrycznego Leafa zasili fotowoltaika o mocy 4,75 MW

Fabrykę elektrycznego Leafa zasili fotowoltaika o mocy 4,75 MW
Instalacje Nissana w fabryce w Sunderland. Fot. Nissan

Przy fabryce w Sunderland, w której Nissan produkuje elektryczne auta, powstała duża farma fotowoltaiczna, która dołączy do elektrowni wiatrowych produkujących już energię dla brytyjskiej fabryki japońskiego koncernu.

W fabryce Nissana w Sunderland powstają elektryczne Nissany Leaf – najpopularniejsze samochody elektryczne na świecie. Do tej pory Nissan sprzedał ponad 200 tys. elektrycznych Leafów. Tylko w ubiegłym roku sprzedaż tego modelu wyniosła 43 651 sztuk, w tym 15 630 w Europie. Już ponad 50 tys. Nissanów Leaf powstało w Sunderland.

Nissan chce rozbudować fabrykę w Sunderland o nowe linie produkcyjne, na których będą powstawać wydajniejsze baterie do Leafów, a także drugiego elektrycznego modelu Nissana – NV200. Dzięki temu nowa wersja Nissana Leaf będzie wyposażona w baterię o pojemności 30 kWh (wcześniej 24 kWh), a jej zasięg zwiększy się do 250 km.

REKLAMA

Fabryka w Sunderland była do tej pory częściowo zasilana przez działających w pobliżu 10 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 6,6 MW, które rozpoczęły pracę już w roku 2005. Teraz japoński koncern uruchamia położoną obok farmę fotowoltaiczną złożoną z 19 tys. modułów, której moc wynosi 4,75 MW. 100 proc. produkowanej przez nią energii wykorzysta fabryka Nissana.

REKLAMA

Dzięki tej inwestycji udział zielonej energii w zapotrzebowaniu generowanym przez ogromną fabrykę wzrośnie do 7 proc. Tyle energii odnawialnej ma wystarczać do zbudowania 31,3 tys. samochodów.

Jak podaje Nissan, obchodząca swoje 30-lecie fabryka jest największym zakładem produkcji aut na Wyspach i tworzy ok. 40 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.

Wiadomość o uruchomieniu farmy fotowoltaicznej w Sunderland to kolejna informacja japońskiego koncernu związana z obszarem czystych technologii. Ostatnio Nissan poinformował, że w tym roku włączy do swojej oferty domowy magazyn energii, którego pojemność ma wynieść 4,2 kWh i którego finalny koszt, uwzględniając koszty instalacji, ma wynieść 4,5 tys. dolarów. 

gramwzielone.pl