Salon Mercedesa k. Gliwic będzie zasilany fotowoltaiką

Salon Mercedesa k. Gliwic będzie zasilany fotowoltaiką
Fot. Solar-expert

Trwa montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu salonu Mercedesa w Pyskowicach koło Gliwic. Oprócz tego obiektu jego właściciel firm Viva Inwestycje wykorzysta fotowoltaikę także na innych należącej do niej obiektach.

Firma Viva Inwestycje sp. z o.o. jako Autoryzowany Dealer i Serwis Mercedes-Benz posiada na Śląsku kilka obiektów usługowych: jeden duży punkt dealerski firmy Mercedes-Benz wraz z serwisem oraz 4 stacje kontroli pojazdów. Teraz na tych obiektach powstaną instalacje fotowoltaiczne.

Obecnie trwa montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów należących do firmy Viva Inwestycje. Inwestycja zakłada realiazcję w sumie trzech instalacji fotowoltaicznych, każda o mocy 40 kWp, i dwóch o mocy po 29 kWp.

REKLAMA

Łączny uzysk energii z tych instalacji szacuje się na 150 MWh rocznie. Instalacje mają produkować energię głównie na potrzeby własne, dzięki czemu ich właściciel znacząco zmniejszy swoje rachunku za energię. Nieskonsumowane nadwyżki wystąpią tylko w dni wolne od pracy.

Projekt przewiduje wykonanie instalacji z zastosowaniem cienkowarstwowych, amorficznych modułów fotowoltaicznych Sharp w technologii CIS, a także falowników Fronius IG Plus.

REKLAMA

Instalacje realizuje firma Solar-expert sp. z o.o., która zapewnia, że wykorzystane w nich moduły fotowoltaiczne z jednej strony wymagają innego podejścia do systemu w fazie projektowania, ponieważ wymagają one innych falowników, pracują na wyższych napięciach i wymagają innej konfiguracji łańcuchów, a z drugiej strony sprawdzają się lepiej od modułów krystalicznych przy niższym natężeniu promieniowania słonecznego, a częściowe zacienienie nie powoduje tak dużych strat w uzysku energii.

Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze technologii było to, że obiekty, na których montowane będą moduły, są zlokalizowane w centrum miast. Otaczają je już kilkudziesięcioletnie drzewa, piętrowe budynki i inne wysokie elementy architektury miasta, więc ekspozycja powstających instalacji na promieniowanie słoneczne będzie ograniczona przede wszystkim poprzez częste zacienianie. Z moich informacji wynika, że jest to największa inwestycja na tego typu modułach cienkowarstwowych w naszym kraju – komentuje Henryk Cebulla z firmy Solar-expert.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 970 tys. zł, z czego 20 proc. pokryje w formie dofinansowania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Solar-expert zakłada, że zwrot zainwestowanych środków nastąpi w ciągu ok. 9 lat. 

red. gramwzielone.pl