Największy producent modułów PV wyjdzie z giełdy

Największy producent modułów PV wyjdzie z giełdy
Trina Solar press

Konsorcjum chińskich inwestorów wykupi wszystkie akcje Trina Solar i wycofa tą firmę z giełdy. Ma to nastąpić dopiero w przyszłym roku, jednak już teraz taką informację przekazał chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych. Rezygnując z giełdy, Trina Solar uniezależni się od presji na krótkoterminowy wynik, ale straci kluczowe źródło finansowania. 

Trina Solar to obecnie jeden z największych na świecie producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych, a także jedna z kilku firm z globalnej branży fotowoltaicznej notowana na nowojorskiej giełdzie.

Za planem przejęcia Trina Solar i wycofania tej firmy z giełdy stoi konsorcjum inwestorów, wśród których znajduje się Jifan Gao – twórca i CEO Trina Solar. Oprócz niego w  skład konsorcjum wchodzą m.in.  fundusze Shanghai Xingsheng Equity Investment & Management Co Ltd, a także Shanghai Xingjing Investment Management Co Ltd.

REKLAMA

Wartość transakcji zmierzającej do wycofania Trina Solar z giełdy wyniesie około 1,1 mld dolarów.

Jak na razie ofertę zaakceptowała rada nadzorcza chińskiej firmy. Trina Solar podała w komunikacie, że przejęcie wymaga jeszcze zebrania większości 2/3 głosów akcjonariuszy. Decyzja akcjonariuszy i wycofanie z nowojorskiej giełdy mają zostać sfinalizowane w pierwszym kwartale 2017 r.

Jaki może być powód wycofania z giełdy największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych?

REKLAMA

Wraz z nadpodażą, która pojawi się w tym roku, a nawet już występującą, firmy są pod rosnącą presją ze strony inwestorów w zakresie utrzymania marż. Jednak większość producentów modułów fotowoltaicznych zmierza do znaczącego obniżenia cen, a marże będą ekstremalnie małe, jeśli nie negatywne, co będzie mieć na celu utrzymanie wolumenów i udziału w rynku – komentuje Ash Sharma z firmy konsultingowej IHS, dodając, że Trina po wyjściu z giełdy będzie mogła skupić się bardziej na budowaniu długofalowej strategii niż na kwartalnych wynikach.

Problemem może się jednak okazać ewentualne pozyskanie kapitału, którego Trina Solar nie będzie już mogła zebrać z giełdy. 

Notowana na nowojorskiej giełdzie firma była w ubiegłym roku największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych. W 2015 r. sprzedała moduły fotowoltaiczne o mocy aż 5,74 GW, z czego tylko w ostatnim kwartale 2015 r. – 1,78 GW. W całym 2015 r. Trina odnotowała wzrost zysku netto o 29 proc. r/r, osiągając wynik na poziomie 76,6 mln USD, przy przychodach na poziomie 3 mld USD.

W badaniu wykonanym klika miesięcy temu przez Bloomberg New Energy Finance (BNEF) Trina Solar została uznana za najbardziej wiarygodnego finansowo producenta modułów fotowoltaicznych. W swoim badaniu Bloomberg sprawdził opinie przedstawicieli globalnej branży fotowoltaicznej i finansowej pod kątem jakości produktowej i wiarygodności finansowej w przypadku 50 wskazanych przez BNEF czołowych producentów modułów PV. 100 proc. respondentów miało uznać Trinę za „bankowalną”.

W ostatnich dniach ceny akcji Trina Solar mocno wzrosły:
 


Źródło: Google

red. gramwzielone.pl