"RZ”: parafie chcą inwestować w fotowoltaikę

"RZ”: parafie chcą inwestować w fotowoltaikę
Instalacja fotowoltaiczna na dachu Episkopatu Polski. Fot. Columbus Energy SA

Polski Kościół interesuje się inwestycjami w instalacje fotowoltaiczne. Pierwsze diecezje już przygotowują się do ich budowy.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna postawiona ostatnio na dachu siedziby Episkopatu w Warszawie może być początkiem trendu. Zainstalowano tam system fotowoltaiczny o mocy ok. 10 kWp, który ma produkować energię niemal w całości na potrzeby Episkopatu. Więcej o tej inwestycji w artykule: Episkopat będzie zasilany energią z fotowoltaiki

„Rzeczpospolita” opisuje przedsięwzięcie realizowane we wschodniej części kraju przez b. senatora PiS Kazimierza Jaworskiego, który przekonuje parafie do zakładania spółek mających na celu inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne.

REKLAMA

„RZ” podaje, że porozumienie w tej sprawie zawarły już diecezje ełcka, drohiczyńska, białostocka i łomżyńska, a plany inwestycji w PV mają również parafie z archidiecezji przemyskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej i tarnowskiej.

REKLAMA

W sumie b. senator PiS miał namówić do współpracy już 400 parafii, które powołują spółki celowe, a część z tych spółek ubiega się już o pozwolenia na budowę. Część z instalacji ma stanąć na należących do parafii gruntach gorszej klasy.

Wielkość każdej instalacji ma być skorelowana z zapotrzebowaniem na energię danej parafii oraz jej zasobami finansowymi. Wstępnie Kazimierz Jaworski zakłada, że moc każdej instalacji wyniesie około 100 kW – 200 kW i zwraca uwagę, że parafie zużywają rocznie od około 10 MWh do 400 MWh energii elektrycznej.

W każdej ze spółek celowych powołanych do inwestycji w PV przez poszczególne parafie spółka b. senatora PiS ma mieć kilkunastuprocentowe udziały.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”.

gramwzielone.pl