Największy producent modułów CdTe zwiększa ich sprawność

Największy producent modułów CdTe zwiększa ich sprawność
First Solar press

Przy okazji publikacji wyników finansowych za ostatni kwartał First Solar, największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych w cienkowarstwowej technologii CdTe, poinformował o zwiększeniu sprawności modułów wytwarzanych na swoich najnowszych liniach produkcyjnych. 

First Solar praktycznie zdominował produkcję modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe. Amerykańska firma w ostatnich latach aktywnie działa także jako deweloper naziemnych farm fotowoltaicznych, korzystając z dynamicznego rozwoju tego segmentu rynku fotowoltaicznego w USA, napędzanego przez federalne ulgi podatkowe.

Według GTM Research, portfolio projektów na etapie realizacji ma wynosić w przypadku First Solar ok. 2,4 GW. Wraz ze zrealizowanymi projektami daje to potencjał rzędu 3,177 GW, co jest wynikiem lepszym o 1,792 GW od drugiego na amerykańskim ryku SunPower.

REKLAMA

W II kwartale br. First Solar odnotował przychody na poziomie 934 mln dolarów, co oznacza wzrost o 86 mln dolarów w porównaniu do I kwartału br. W poprzednim kwartale Amerykanie mieli wyprodukować moduły o łącznej mocy 785 MW, wykorzystując w 100-procentach swoje zdolności produkcyjne.

REKLAMA

Przy okazji publikacji wyników finansowych za ostatni kwartał First Solar poinformował o zwiększeniu sprawności modułów produkowanych na swoich najnowszych liniach produkcyjnych. First Solar zapewnia teraz, że średnia sprawność modułów wytwarzanych na tych liniach przekracza 16,6 proc., a dodatkowo obniżono koszty produkcji. Przeciętna sprawność modułów First Solar produkowanych na wszystkich liniach ma wynosić 16,4 proc.

Tymczasem jeszcze na początku 2015 r. przeciętna sprawność modułów produkowanych przez amerykańską firmę wynosiła 14,7 proc., a w 2011 r. – 11,6 proc.

First Solar poprawia też sprawność ogniw wytwarzanych w laboratorium. O ustanowieniu ostatniego rekordu sprawności ogniwa CdTe – na poziomie 22,1 proc. – Amerykanie informowali w lutym br.

First Solar poinformował ponadto, że aktualnie skupia się na zwiększeniu zdolności produkcyjnych w przypadku nowej serii swoich modułów. Moduły serii 5. będą dostępne w wariancie 365 W. Ich rozmiar wyniesie 186 x 120 cm i będą ważyć ok. 32 kg. First Solar zapewnia, że uzysk energii, w porównaniu do modułów krystalicznych o podobnej mocy, będzie wyższy każdego roku przeciętnie o ok. 10 proc. Ma to wynikać z lepszych właściwości pracy w wysokich temperaturach, przy współczynniku temperatury wynoszącym zaledwie 0,28 proc./st. C. Na moduły z serii 5. First Solar wprowadzi 25-letnią gwarancję uzysku energii i 10-letnią gwarancję produktową.

gramwzielone.pl