Pięciu producentów modułów PV z Chin poza porozumieniem cenowym

Pięciu producentów modułów PV z Chin poza porozumieniem cenowym
Fot. Suntech

Komisja Europejska usunęła kolejnych chińskich producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych z tzw. porozumienia cenowego, które dawało prawo do sprzedaży produktów tych firm do Unii Europejskiej bez karnych ceł nakładanych na innych chińskich producentów pozostających poza ugodą zawartą kilka lat temu między Brukselą i Pekinem.

Komisja Europejska zdecydowała się na usunięcie z porozumienia cenowego kolejnych chińskich firm, które przez to stracą prawo do sprzedaży swoich produktów w UE bez wysokich karnych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych. Chodzi o firmy Lerri Solar, DelSolar, CNPV, Motech i Xian Longi. Wcześniej część z tych firm sama zgłosiła chęć wyłączenia ich z porozumienia cenowego.

Porozumienie cenowe zostało wprowadzone w toku negocjacji między Brukselą i Pekinem w 2013 r. W grudniu 2015 r. Komisja Europejska nie zdecydowała się na zakończenie restrykcji handlowych w zakresie importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, w efekcie czego cła będą obowiązywać nadal – jeszcze przynajmniej do maja 2017 roku, czyli do czasu zakończenia nowego dochodzenia KE w sprawie domniemanego dumpingu cenowego. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

REKLAMA
REKLAMA

Chińscy producenci znajdujący się na liście porozumienia cenowego mogą uniknąć wysokich karnych ceł importowych, ale muszą przestrzegać ścisłych reguł importu do Unii Europejskiej produkowanych przez nich ogniw i modułów fotowoltaicznych. Warunkiem jest m.in. minimalna cena importu modułów, którą Komisja Europejska w różnych okresach od 2013 r. wyznaczała na poziomie ok. 0,53-0,56 EUR/W.

Zaledwie w ubiegłym miesiącu Komisja Europejska usunęła z porozumienia cenowego trzech chińskich producentów paneli fotowoltaicznych: Osda Solar, Linuo oraz Qixin Solar Electrical Appliance. KE stwierdziła, że panele fotowoltaiczne tych firm były importowane do Unii Europejskiej jako produkty firm trzecich, co umożliwiało sprzedaż w UE po niższych cenach.

Wcześniej z porozumienia cenowego usunięto m.in. Shinetime, a w przeszłości podobne kroki Bruksela podjęła w stosunku do bardziej znanych chińskich producentów ZN Shine, Canadian Solar, ET Solar czy ReneSola. Porozumienie cenowe dobrowolnie opuścił m.in. globalny lider w produkcji modułów fotowoltaicznych Trina Solar, skarżąc się na niesprawiedliwe jego zdaniem warunki importu w ramach unijno-chińskiego porozumienia. 

gramwzielone.pl