Ciesz się słonecznymi dniami razem z LG. Jak można oszczędzić na fotowoltaice?

Ciesz się słonecznymi dniami razem z LG. Jak można oszczędzić na fotowoltaice?
Instalacja fotowoltaiczna w firmie Ekomax Sp. z o.o. z Gliwic. Fot. LG

Firma Ekomax Sp. z o.o. z Gliwic specjalista w zakresie gospodarki  odpadami i ochrony środowiska – zainwestowała w system, składający się z modułów fotowoltaicznych firmy LG Solar, uzyskując oszczędność nawet  do 24 000 zł rocznie.

Strategią polskiej firmy Ekomax Sp. z o.o. z Gliwic od zawsze było obniżanie kosztów energii oraz ochrona środowiska. Wizja ta jest spójna z zakresem działalności firmy, obejmującej gospodarkę odpadami przemysłowymi wraz z działaniami chroniącymi środowisko.

Mając na uwadze efekt ekologiczny oraz zredukowanie kosztów prądu, firma Ekomax zdecydowała się zrealizować inwestycję obejmującą montaż systemu fotowoltaicznego modelowego projektu alternatywnej produkcji energii. W celu zaprojektowania instalacji wraz ze wsparciem technicznym i dostawą systemu, firma Ekomax wybrała firmę Keno z Gliwic.

REKLAMA

– Oczywiście w pierwszej kolejności skupiliśmy się na tym, by zrealizować w pełni główny cel naszego klienta – komentuje Tadeusz Ogarek, dyrektor handlowego działu systemów PV w firmie KENO. – Poza tym, zaczęliśmy szukać rozwiązania, które jest jednocześnie niezawodne oraz wydajne. W dwutygodniowym procesie doboru okazało się, że moduły solarne LG Solar najlepiej spełniają profil wymagań. Akurat w ważnej kwestii gwarancji LG Solar mógł przekonać inwestora dzięki standardom znanego na międzynarodowym rynku markowego producenta – wyjaśnia Ogarek.

Producent zapewnia gwarancję na produkt przez okres dziesięciu lat i gwarancję mocy rzędu ponad 80% po 25 latach. Poza tym, moduły LG Solar  o wysokim połysku z czarnymi ramami anodowanymi spełniają także pod względem estetycznym wysokie wymagania ważne dla inwestorów.

Podczas gdy tradycyjne moduły z reguły dają maksymalnie 260 W na moduł, moduły MonoX z 60 ogniwami monokrystalicznymi produkują do 285 W. Ponadto moduł wytrzymuje fizyczne ciśnienie 5400 pascali. Z racji tego, moduł jest szczególnie niezawodny w trudnych warunkach pogodowych, takich jak burza, śnieg, czy silne opady deszczu.

System uzupełniają dwa falowniki STP 20000 firmy SMA Solar Technology. Moduły LG odpowiadają za wytwarzanie prądu stałego, który falowniki przekształcają później w prąd zmienny. W ten sposób użytkowany podłączony sprzęt elektryczny jest zasilany wytworzoną energią słoneczną.

Zdaniem Tadeusza Ogarka, również nazwa LG została pozytywnie przyjęta przez klienta. Producent jest znaną, globalną marką na rynku i zapewnia dobrą jakość w zakresie wykorzystania zalet funkcjonalnych oraz niezawodność oferowanych modułów.

Przy zastosowaniu wysokowydajnych modułów LG 285W z technologią LG MonoX, wykorzystano zdecydowanie mniej elementów konstrukcji montażowej, co znacznie obniżyło koszty inwestycji. Pozostawiono tym samym więcej powierzchni dachowej, która może być wykorzystana przy rozbudowie istniejącego systemu.

Ogniwa fotowoltaiczne MonoX, dzięki zaawansowanej technologii, są bardziej skuteczne, niż większość produktów konkurencyjnych. Dla klienta oznacza to taką samą moc, która wymaga mniejszej ilości modułów, niższe koszty instalacyjne i mniej materiału montażowego.

REKLAMA

Sercem systemu fotowoltaicznego w firmie Ekomax są 140 sztuki modułów firmy LG 285 model: S1C-B3, zamontowanego na dachu siedziby firmy. Bilans, którym instalacja fotowoltaiczna może się poszczycić od uruchomienia 8 maja 2015 r., zdumiewa także Tadeusza Ogarka. Po roku od podłączenia systemu fotowoltaicznego firma Ekomax potwierdza wyraźne obniżenie kosztów energii za prąd.

– Rzeczywisty efekt oszczędnościowy to rachunki za prąd niższe nawet o 30 procent. Oszczędność odpowiada do 24 000 zł rocznie.

Nabywając instalację fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej, firma Ekomax postawiła na innowacyjne rozwiązanie. Inwestor nie dysponował wcześniejszymi doświadczeniami z podobną technologią. Aby od początku wykluczyć rozwiązania połowiczne, przy wsparciu technicznym firmy KENO, inwestor postawił na jakość i żywotność wybranych elementów.

W odpowiedzi na pytanie dlaczego do zrealizowania inwestycji Ekomax wśród tak wielu wykonawców i dostawców systemów fotowoltaicznych wybrał właśnie firmę Keno z Gliwic, odpowiadają:

– Firma KENO istnieje na rynku odnawialnych źródeł energii od 2008 r. i dzięki dynamicznemu rozwojowi oraz doświadczonej kadrze, szybko została liderem branży OZE w Polsce, jako dostawca kompleksowych rozwiązań dla energii odnawialnej – od fotowoltaiki, poprzez kolektory, po pompy ciepła. W międzyczasie firma KENO, dzięki ekspertyzom technicznym i zorientowanym na klienta rozwiązaniom, wyrobiła sobie markę jako integrator systemów fotowoltaicznych. Wiemy również, że przedsiębiorstwo prowadzi w Gliwicach akredytowane przez Urząd Dozoru technicznego centrum szkoleniowe prowadząc kursy przygotowujące do egzaminu na certyfikowanego instalatora. Profesjonalna obsługa i pełne wsparcie techniczne w trakcie trwania inwestycji utwierdziło nas w naszym wyborze wykonawcy systemu PV.

Po montażu instalacji stało się jasne – wejście na drogę technologii solarnej było dla Spółki Ekomax pełnym sukcesem. Poza wymiernym efektem oszczędnościowym i zaletami technicznymi urządzeń, przekonywała także kompleksowa realizacja inwestycji. Projekt został zakończony punktualnie i bez problemów.

– System spełnia wszystkie założenia klienta – od redukcji kosztów, przez wymagania jakościowe i ekologiczne, po bezobsługowe użytkowanie systemu – mówi Paweł Grzegorczyk, właściciel KENO.

Firma Ekomax ma już w planach rozbudowę systemu o kolejne 40 kW.

 

artykuł promocyjny