Ceny chińskich modułów fotowoltaicznych poniżej 0,4 USD/W

Ceny chińskich modułów fotowoltaicznych poniżej 0,4 USD/W
Fot. Oregon DOT, flickr cc

Indyjska firma konsultingowa Mercom Capital prognozuje, że w tym roku w Indiach powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 4,8 GW. Rozwojowi indyjskiego rynku fotowoltaicznego sprzyjają teraz wyjątkowo niskie ceny modułów fotowoltaicznych.

Mercom podaje, że obecnie oferowane przez chińskich producentów w Indiach moduły fotowoltaiczne można kupić po średniej cenie około 0,39 USD/W. Mercom ocenia, że to najniższe ceny na świecie i są one efektem nadpodaży modułów, z którą obecnie boryka się wielu chińskich producentów.

Podobną, spotową cenę modułów fotowoltaicznych na poziomie 0,39 USD/W, która ma funkcjonować obecnie na rynku chińskim, wskazuje w swoim zestawieniu azjatycka firma konsultingowa EnergyTrend.

REKLAMA

Z końcem I półrocza br. Chińczycy zmniejszyli taryfy za sprzedaż energii z nowych projektów fotowoltaicznych, w efekcie czego zwolniły inwestycje w chińskim sektorze PV. Taka sytuacja wpłynęła na pojawienie się nadpodaży modułów na rynku, a rozwiązaniem dla chińskich producentów może być wyprzedaż m.in. w Indiach.

Indyjska firma doradcza informuje ponadto, że można spodziewać się dalszych spadków cen chińskich modułów, które w Indiach stanowią ok. 60 proc. kosztów elektrowni fotowoltaicznych.

Dla porównania, ustanowiona przez Komisję Europejską minimalna cena importu chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, która zwalnia z karnych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych, wynosi 0,56 USD/W.

REKLAMA

Jak wynika z danych innej indyjskiej firmy konsultingowej Bridge to India, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w których w Indiach miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,6 GW, chińscy producenci modułów fotowoltaicznych zwiększyli udział sprzedaży na tym rynku do 75 proc. wobec 50-procentowego udziału odnotowanego za wcześniejszy okres 12 miesięcy.

Jak wynika z danych indyjskiego ministerstwa odpowiedzialnego za obszar OZE (Ministry of New and Renewable Energy – MNRE), na koniec czerwca br. potencjał fotowoltaiki w Indiach sięgnął 7,805 GW, natomiast tylko w lipcu zainstalowano systemy PV o mocy 257 MW.

Mercom Capital podaje, że na koniec sierpnia całkowity potencjał PV w Indiach przekroczył 8,1 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano od początku 2016 r.

Analitycy Mercom szacują ponadto, że w trakcie rozwoju są projekty PV o łącznej mocy 21 GW, z czego 14 GW jest już w trakcie realizacji, a projekty o potencjale 7 GW są szykowane pod najbliższe aukcje.

Plan indyjskiego rządu premiera Narendry Modi zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

gramwzielone.pl