Islandia: ta inwestycja może odmienić przemysł fotowoltaiczny

Islandia: ta inwestycja może odmienić przemysł fotowoltaiczny
Fot. Silicor Materials

Na Islandii ma powstać ogromna fabryka krzemu przeznaczonego do zastosowania w modułach fotowoltaicznych. Inwestycję realizuje amerykańska firma Silicor Materials we współpracy z rządem tego kraju. Wytwarzany przez nią krzem ma być o około 40 proc. tańszy od obecnych cen krzemu produkowanego na potrzeby sektora fotowoltaicznego. 

Silicor ma uruchomić na Islandii produkcję krzemu przewidzianego do zastosowania w przemyśle fotowoltaicznym. Wykorzystana zostanie, opracowana przez Amerykanów, innowacyjna metoda mająca znacząco ograniczyć koszty produkcji krzemu w porównaniu do stosowanych obecnie technologii.

Silicor produkuje na razie krzem w kanadyjskim mieście Toronto. Jednak dopiero dzięki przeniesieniu produkcji na Islandię i zwiększeniu jej skali Silicor chce wprowadzić rewolucję w przemyśle fotowoltaicznym.

REKLAMA

Cena krzemu produkowanego na Islandii ma spaść dzięki ogromnej skali produkcji. Szacuje się, że fabryka będzie odpowiadać na początku za produkcję ok. 5 proc. krzemu wykorzystywanego przez globalny przemysł fotowoltaiczny. Powierzchnia fabryki w islandzkim mieście Grundartangi ma wynieść 121 tys. m2, a szacowana produkcja sięgnie przynajmniej 19 tys. ton rocznie. Silicor ocenia, że tyle ma wystarczyć do wyprodukowania instalacji fotowoltaicznych dla około 800 tys. gospodarstw domowych.

Dlaczego Islandia? Jednym z głównych atutów tego kraju są niskie koszty energii dzięki posiadanym przez ten kraj źródłom geotermalnym.

Jak informuje amerykańska firma, obecnie krzem stanowi 20 proc. kosztu wyprodukowania modułu fotowoltaicznego, a sposób wytwarzania krzemu nie zmienił się od kilkunastu lat i jest ciągle bardzo energochłonny, a więc i kosztowny.

REKLAMA

Nowa technologia firmy Silicor ma zapewnić redukcję kosztu produkcji bloków krzemowych o około 40 proc., a w samym procesie produkcji koszty energii mają zostać zredukowane o 2/3 w porównaniu do stosowanych obecnie na rynku metod wytwarzania krzemu na potrzeby branży fotowoltaicznej.

Silicor podaje, że będzie produkować krzem gotowy do produkcji wafli krzemowych, z których wytwarzane są ogniwa fotowoltaiczne, w cenie poniżej 10 dolarów za kg, podczas gdy obecnie ceny krzemu dla sektora PV wynoszą niecałe 20 dolarów.

Silicor posiada już długookresową umowę na zakup energii od islandzkiego operatora ON Power. Zawarta na 15 lat umowa dotyczy mocy rzędu 40 MW. ON Power produkuje energię w bazującej na geotermii elektrowni w Nesjavellir, a także w elektrowni wodnej w Andakilsa.

Ponadto Silicor zawarł ostatnio warty 8,9 mln dolarów kontrakt z firmą AM Technical Solutions, która będzie nadzorować realizację inwestycji. 

Budowa fabryki krzemu na Islandii ma kosztować miliard dolarów, a po pozyskaniu kolejnych źródeł finansowania amerykańskiej firmie do niezbędnej sumy brakuje jeszcze 150 mln dolarów. Silicor zapewnia, że domknie finansowanie ogromnej inwestycji w I połowie przyszłego roku i zakłada, że uruchomienie produkcji będzie możliwe po około dwóch latach.

gramwzielone.pl