Chiński potentat wycofuje się z porozumienia cenowego

Chiński potentat wycofuje się z porozumienia cenowego
Fot. JinkoSolar

Największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych za I połowę br. zdecydował o opuszczeniu porozumienia cenowego, które określa zasady importu chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej bez konieczności zapłaty wysokich ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych.

Chiński producent modułów fotowoltaicznych Jinko Solar poinformował, że dobrowolnie zrezygnuje z tzw. porozumienia cenowego, dołączając tym samym do innych chińskich firm, które same zrezygnowały lub zostały usunięte z listy porozumienia.

Jinko zapewnia, że pozostawanie w porozumieniu cenowym nie idzie już w parze z planami ekspansji chińskiej firmy w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Po uważnym przeglądzie naszych operacji w UE jesteśmy przekonani, że obecne porozumienie cenowe już dłużej nie odzwierciedla obecnych cen, biorąc pod uwagę fakt, że przeciętne ceny sprzedaży na głównych rynkach w UE nadal spadają, poważnie naruszając tam naszą konkurencyjność. Uznajemy, że nasza konkurencyjność i siła rynkowa została niesprawiedliwie naruszona i zdecydowaliśmy się na wycofanie z porozumienia cenowego – komentuje prezes Jinko Solar Xiande Li.

Porozumienie cenowe zostało wprowadzone w toku negocjacji między Brukselą i Pekinem w 2013 r. W grudniu 2015 r. Komisja Europejska nie zdecydowała się na zakończenie restrykcji handlowych w zakresie importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, w efekcie czego cła będą obowiązywać nadal – jeszcze przynajmniej do maja 2017 roku, czyli do czasu zakończenia nowego dochodzenia KE w sprawie domniemanego dumpingu cenowego. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Chińscy producenci znajdujący się na liście porozumienia cenowego mogą uniknąć wysokich karnych ceł importowych, ale muszą przestrzegać ścisłych reguł importu do Unii Europejskiej produkowanych przez nich ogniw i modułów fotowoltaicznych. Warunkiem jest m.in. minimalna cena importu modułów, którą Komisja Europejska w różnych okresach od 2013 r. wyznaczała na poziomie ok. 0,53-0,56 EUR/W.

REKLAMA

Tymczasem ostatnio pojawiły się informacje o tym, że chińskie firmy, wobec pojawienia się rynkowej nadpodaży modułów, sprzedają swoje produkty na innych rynkach po cenach nawet poniżej 0,4 EUR/W.

Jinko Solar był w I połowie br. największym na świecie producentem pod względem potencjału sprzedanych modułów.

Jinko Solar sprzedał w ostatnim kwartale moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,716 MW, w tym 204 MW do spółek wewnątrz grupy. To wynik o 7,3 proc. lepszy od wyniku za I kwartał br., w którym chińska firma sprzedała moduły fotowoltaiczne o mocy 1,6 GW, a także aż o 87,9 proc. więcej w porównaniu do II kwartału 2015 r. (913 MW).

To najlepszy wynik na świecie – lepszy od wyniku sprzedaży dotychczasowego lidera rynku producentów modułów PV – chińskiej firmy Trina Solar, która w II kwartale br. zwiększyła sprzedaż swoich produktów do poziomu 1,658 GW, a w I kwartale sprzedała produkty o łącznej mocy 1,434 GW.

Wobec wolniejszego rozwoju fotowoltaiki w Europie ten rynek ma zresztą dla producentów z Chin coraz mniejsze znaczenie, a atrakcyjniejszymi miejscami do sprzedaży modułów są takie kraje jak Japonia, USA czy Indie.

W ostatnich miesiącach z porozumienia cenowego wykreślono wielu producentów modułów fotowoltaicznych z Chin. W przypadku części z nich Komisja Europejska stwierdziła naruszanie zasad importu, natomiast kilku opuściło porozumienie cenowe dobrowolnie. W tej drugiej grupie jest Trina Solar.

gramwzielone.pl