Chiny zapowiadają duże cięcia taryf za energię z PV

Chiny zapowiadają duże cięcia taryf za energię z PV
Fot. Suntech

W połowie br. chińskie władze zmniejszyły stawki za sprzedaż energii z nowych elektrowni fotowoltaicznych. Teraz Pekin zapowiada kolejne, duże cięcia taryf gwarantowanych.

W połowie br. Chiny ograniczyły stawki za sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznych, które powstaną po tym terminie. To przełożyło się na spowolnienie inwestycji  na rynku chińskim, ale ta decyzja miała również wpływ na globalny rynek fotowoltaiczny. Cięcie taryf w Chinach jest podawane jako główny powód ostatnich spadków cen modułów fotowoltaicznych, które mają być efektem nadpodaży, która powstała u chińskich producentów.

Jak informowały chińskie media, w I połowie br. w Państwie Środka miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o rekordowym potencjale 20 GW. W drugiej połowie br. nowych inwestycji w PV  w Chinach powinno być już mniej, a rozpędzeni chińscy producenci muszą poszukać zbytu na swoje produkty za granicą.

REKLAMA

Efektem są spadki cen modułów fotowoltaicznych, które na niektórych rynkach można kupić po cenach nawet poniżej 0,35 USD/W.

Taka sytuacja, wynikająca z napodaży modułów będącej efektem spowolnienia chińskiego rynku fotowoltaicznego, powinna utrzymać się także w przyszłym roku – tym bardziej, że Pekin zapowiedział właśnie kolejne obniżki taryf za sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych.

REKLAMA

Chińska administracja przedstawiła plan cięć taryf z podziałem na naziemne farmy fotowoltaiczne oraz instalacje zaliczone do grupy rozproszonej fotowoltaiki.

Uwagę zwracają lepsze taryfy dla sektora przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych – mimo relatywnie niższych kosztów takich inwestycji i zapowiedzi chińskich władz, że będą preferować rozwój mniejszych instalacji.

W grupie farm fotowoltaicznych taryfy zostaną obniżone – w zależności od regionu – z 0,8 CNY (ok. 0,46 PLN) do 0,55 CNY (ok. 0,32 PLN), z 0,88 CNY do 0,65 CNY lub z 0,98 CNY do 0,75 CNY.

Natomiast w grupie fotowoltaiki rozproszonej taryfy zostaną zmniejszone z 0,42 CNY (0,24 PLN do 0,2 – 0,3 CNY (0,12 – 0,17 PLN) – w zależności od regionu, w którym uruchomiono instalację PV.

Powyższe taryfy powinny wejść w życie z początkiem przyszłego roku, będą jednak jeszcze wymagać zatwierdzenia przez chiński rząd. 

red. gramwzielone.pl