SolarWorld zwiększa sprzedaż.. i szykuje kolejne zwolnienia

SolarWorld zwiększa sprzedaż.. i szykuje kolejne zwolnienia
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych podał wstępne wyniki finansowe za rok 2016. Jednocześnie zapowiedział kolejne zwolnienia.

SolarWorld podał, że w 2016 r. osiągnął wzrost sprzedaży na poziomie 19 proc. do poziomu 1,375 GW, w porównaniu do 1,159 GW w roku 2015. To przełożyło się na wzrost przychodów, ale tylko o 5 proc. – z 763 mln euro w roku 2015 do 803 mln euro w roku 2016.

Wynik w ujęciu EBITDA za ubiegły rok był ujemny i wyniósł -26 mln euro wobec dodatniego wyniku 41 mln euro, który niemiecki producent osiągnął w 2015 r. Wynik EBIT był jeszcze gorszy i wyniósł -99 mln euro wobec -4 mln euro w roku 2015.

REKLAMA

Podając wstępne wyniki finansowe za 2016 r., SolarWorld poinformował o planach zwolnienia 400 pracowników do roku 2019. Niemiecka firma chce jednocześnie zwiększyć do tego czasu sprzedaż do poziomu 2 GW.

We wrześniu 2016 r. SolarWorld informował o zaplanowanych na ostatni kwartał ubiegłego roku zwolnieniach pracowników tymczasowych. Redukcja zatrudnienia miała nie objąć pracowników na stałych etatach. Niemiecka firma miała zwolnić z dniem 1 października 2016 r. 300 pracowników w swoich zakładach we Freibergu koło Drezna, a następnie, z dniem 1 grudnia, 200 pracowników zatrudnionych dotąd w zakładach w Arnstadt.

Wcześniej w 2016 roku SolarWorld zwiększył zatrudnienie. Na koniec czerwca br. niemiecka firma zatrudniała w swoich oddziałach w Niemczech i USA w sumie 3,76 tys. pracowników wobec 3,53 tys. w roku 2015.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2016 r. mieliśmy pełny portfel zamówień, a nasze linie produkcyjne były w pełni wykorzystane. Nasze wyniki operacyjne były pozytywne w II kwartale. Jak wszyscy nasi konkurenci, zostaliśmy złapani na wprowadzonej bez ostrzeżenia decyzji Chin o wirtualnym wstrzymaniu rozwoju rynku, co skutkowało skierowaniem chińskiej produkcji modułów całkowicie na rynki zagraniczne, co znowu było realizowane po cenach dumpingowych. W efekcie ceny spadły o 20-30 proc. Jak wielu innych producentów SolarWorld został zmuszony do ograniczenia wolumenu produkcji i do wsparcia sprzedaży specjalnymi środkami. Dlatego wynik za 2016 r. jest negatywny – tłumaczy Frank Asbeck, szef SolarWorld. 

Jednocześnie prezes SolarWorld zapowiada utrzymanie się trudnej dla producentów modułów PV sytuacji na rynku, która ma wynikać z powstałej w ubiegłym roku nadpodaży.

Nie będzie szybkiego powrotu do bardziej zrównoważonych cen. Obecne ożywienie na rynku i oczekiwana decyzja o przedłużeniu regulacji przeciwko chińskiemu dumpingowi w UE pomogą. Powrót do rentowności zależy jednak od naszego sukcesu w dalszym obniżaniu kosztów poprzez wyłączne skupienie się na produktach wyjątkowej jakości (…). Dążymy do osiągnięcia pozytywnego wyniku EBIT w roku 2019 i do zwiększenia do tego czasu sprzedaży modułów do poziomu 2 GW – dodaje.

Na obecny rok SolarWorld zapowiada wzrost sprzedaży w porównaniu do 2016 r., utrzymanie przychodów na zbliżonym poziomie, a także prognozuje utrzymanie ujemnego wyniku EBIT.

Najważniejszym rynkiem zbytu niemieckiego producenta są Stany Zjednoczone, gdzie SolarWorld w I połowie 2016 r. wygenerował sprzedaż na poziomie 226,6 mln euro (wobec 175,3 mln euro w I połowie 2015 r.), a także Niemcy (58,7 mln euro). Na pozostałe europejskie kraje przypadła sprzedaż rzędu 95,5 mln euro, na kraje azjatyckie – 31,6 mln euro, a na pozostałe regiony świata – 21,8 mln euro. 

Zdolności produkcyjne modułów SolarWorld w skali roku sięgają potencjału 1,5 GW, z czego za 650 MW odpowiada fabryka we Freibergu, 300 MW to potencjał produkcji w Arnstadt, a 550 MW to zdolności produkcyjne w amerykańskiej fabryce w Hilsboro. Podobny potencjał produkcji niemiecka firma ma w przypadku ogniw, a także wafli krzemowych, które w całości są produkowane we Freibergu.

red. gramwzielone.pl