Francja organizuje aukcje dla projektów OZE zakładających autokonsumpcję

Francja organizuje aukcje dla projektów OZE zakładających autokonsumpcję
Conergy press

Francuzi już od kilku lat organizują aukcje dla inwestorów planujących inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii. Tym razem uruchomią aukcje, do których będzie można zgłaszać projekty OZE, z których część energii będzie musiała podlegać autokonsumpcji.

Ogłoszone przez Paryż warunki aukcji z góry nie preferują żadnej określonej technologii OZE, jednak można się spodziewać, że ich największym wygranym będzie fotowoltaika. Zgłaszane projekty powinny zakładać budowę instalacji o mocy od 100 do 500 kW. 

W aukcjach, których przeprowadzenie planuje się w ciągu najbliższych trzech lat, do podziału ma być potencjał rzędu 450 MW, rozdysponowany w 9 edycjach, w każdej po 50 MW. Pierwsza zostanie przeprowadzona we wrześniu br., a ostatnia w maju 2020 r.

REKLAMA

Generacja z projektów, które otrzymają wsparcie w tych aukcjach, musi podlegać przynajmniej w 50-procentach autokonsumpcji. Pozostałą część energii będzie można sprzedać do sieci.

Właściciele instalacji będą mogli też sprzedać całą lub część wytworzonej energii innemu podmiotowi ulokowanemu w tym samym budynku, na którym działa np. instalacja fotowoltaiczna. Dopuszczone do aukcji projekty PV będzie można zrealizować tylko na dachach budynków lub zadaszeniach parkingów.

Co ciekawe, zasady aukcji wskazują, że energia z instalacji fotowoltaicznej, która będzie przekazywana do sieci, ma być sprzedawana francuskiemu koncernowi energetycznemu EDF z zastosowaniem z góry określonej premii. Dla projektów realizowanych na podstawie pierwszych aukcji ta premia wyniesie 50 EUR/MWh, a dla instalacji uruchomionych w ramach ostatniej z zaplanowanych aukcji przewidziano premię na poziomie 40 EUR/MWh.

REKLAMA

Jeśli właścicielowi instalacji nie uda się osiągnąć założonego poziomu autokonsumpcji, ta premia zostanie proporcjonalnie obniżona.

Francuski regulator przewiduje ponadto dodatkowy bonus do wynagrodzenia za sprzedawaną energię w wysokości 3 EUR/MWh dla projektów kolektywnych.

Warunkiem realizacji projektów jest również spełnienie określonego śladu ekologicznego, określonego w przypadku technologii fotowoltaicznych maksymalnie na 750 kg CO2/kWp.

W regulaminie aukcji wskazane są rodzaje produktów i materiałów, które można wykorzystać do produkcji energii, a także wskazuje się listę krajów wraz ze średnimi emisjami, które są generowane w tych krajach w celu wytworzenia tych produktów. Na liście znajdziemy m.in. Polskę, a przypisane komponentom modułów fotowoltaicznych i całych instalacji PV, które pochodziłyby z fabryk zlokalizowanych w naszym kraju, wartości śladu emisji CO2 są relatywnie wysokie.

Przykładowo dla procesu produkcji modułu fotowoltaicznego w technologii CIGS teoretyczna emisja CO2 wskazana przez francuskie władze dla Polski wynosi 73,6 kg CO2 na m2 modułu, natomiast dla takiego samego produktu wytworzonego w Norwegii przyjmuje się wartość 22,1 kg CO2/m2.

Przeciętną emisję CO2 powstającą przy produkcji 1 kWh energii elektrycznej w Polsce określa się w regulaminie aukcji na 1121 gram, podczas gdy np. dla Czech wskazuje się wartość 802 g., dla Niemiec 666 g., dla Francji 112 g., dla Szwecji 63 g., a dla Norwegii tylko 23 g.

red. gramwzielone.pl