Włosi mają produkować super-moduły PV za mniej niż 0,42 EUR/W

Włosi mają produkować super-moduły PV za mniej niż 0,42 EUR/W
Fot. Enel

Włoski koncern energetyczny Enel jest liderem projektu finansowanego ze środków unijnych, który ma doprowadzić do uruchomienia produkcji wyjątkowo wydajnych i trwałych modułów fotowoltaicznych, których koszt wytwarzania będzie konkurencyjny w porównaniu z kosztami osiąganymi przez producentów z Chin.

Enel już posiada linie, na których produkuje moduły fotowoltaiczne. Teraz włoski potentat chce również produkować ogniwa. Cel to zintegrowanie łańcucha dostaw i produkcja modułów fotowoltaicznych o parametrach lepszych od modułów obecnie dostępnych na rynku i oferowanie ich w konkurencyjnej cenie.

W ramach projektu, na który włoskie konsorcjum pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości 14 mln euro z programu Horyzont 2020, w fabryce na Sycylii, gdzie Enel produkuje już moduły fotowoltaiczne, ma również ruszyć produkcja ogniw o docelowym potencjale około 1 GW w skali roku.

REKLAMA

Początkowo mają powstać linie produkcyjne na 100 MWp. Do roku 2020 mają zostać rozszerzone do 250 MWp, a gigawatowy poziom produkcji ma zostać osiągnięty do roku 2022.

Włoska rządowa agencja Enea, która wspiera rozwój innowacji we włoskiej gospodarce, podaje w komunikacie, że docelowo na Sycylii mają być produkowane moduły fotowoltaiczne w technologii heterojunction łączącej warstwy krystaliczną i amorficzną. Ich sprawność ma sięgać 23 proc., czyli ma być o kilka punktów proc. wyższa od sprawności powszechnie dostępnych na rynku modułów PV. Ponadto moduły produkowane przez Enel mają charakteryzować się wyjątkowo niską degradacją, nieprzekraczającą 0,5 proc. oraz zachowaniem wysokiej sprawności w okresie 35 lat. Koszt produkcji ma nie przekraczać 0,42 EUR/W.

Ten projekt daje wyjątkową szansę na stworzenie w naszym kraju przemysłu w dziedzinie, w której straciliśmy pozycję lidera w produkcji, ale nie w technologii – zapewnia Mario Tucci, szef działu fotowoltaicznego w Enea.

REKLAMA

Na początku ubiegłego miesiąca Enel poinformował, że zmodernizuje kosztem 80 mln euro linie produkcyjne w swojej fabryce na Sycylii, tak aby można było na nich produkować dwustronne moduły w technologii heterojunction. Nowe moduły mają pojawić się na rynku w przyszłym roku, a w 2019 r. ma zostać osiągnięta roczna produkcja rzędu 240 MWp.

Enel to jednocześnie jeden z najaktywniejszych deweloperów na globalnym rynku energetyki odnawialnej.

Tylko w ostatnich tygodniach Włosi informowali o uruchomieniu budowy największej farmy fotowoltaicznej w obu Amerykach, której moc wyniesie 754 MW i która powstanie w Meksyku. Enel podał ostatnio, że w tym kraju uruchamia równiez budowę innej farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW. Z końcem marca włoski koncern zakończył natomiast budowę farmy wiatrowej o mocy 400 MW, która powstała w amerykańskim stanie Kansas, dzięki czemu łączna moc parków wiatrowych włoskiej firmy w Ameryce Północnej wzrosła do 3,2 GW.

Enel jest aktywny również na rynkach OZE w krajach Ameryki Południowej. W ubiegłym roku uruchomił kosztem 270 mln dolarów największą farmę PV na tym kontynencie. Instalacja o mocy 160 MW powstała w Chile i ma produkować aż 400 GWh energii elektrycznej rocznie. W trakcie budowy jest ponadto należący do Enel i wyceniany na 300 mln dolarów projekt PV o mocy 292 MW, który jest zlokalizowany w Brazylii. W tym przypadku zwraca uwagę również wysoka prognoza uzysku energii na poziomie 600 GWh rocznie. 

W ubiegłym roku największy włoski koncern energetyczny zapowiedział duże inwestycje w energetyce odnawialnej, wpisując do zaktualizowanej strategii na lata 2017-19 budowę OZE o mocy rzędu 6,7 GW.

red. gramwzielone.pl