Francuzi przejmują na chińskim rynku solarnym
Francuski koncern energetyczny Engie wejdzie na największy rynek fotowoltaiczny świata dzięki przejęciu udziałów w jednym z lokalnych deweloperów farm PV.
Francuski potentat realizuje kolejną w tym roku inwestycję w obszarze OZE i rozproszonej energetyki. Engie podpisało umowę na zakup 30 proc. udziałów w firmie Unisun Energy, która zajmuje się budową farm fotowoltaicznych w Chinach. Francuzi nie podali kwoty transakcji, wiadomo jedynie, że odbyła się ona poprzez podwyższenie kapitału.
Chiński deweloper ma w swoim portfelu zainstalowane elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 500 MW, a w jego planach jest budowa potencjału PV na poziomie 4 GW do roku 2020.
– Inwestycja w Unisun, który rozwija projekty zarówno z zamiarem produkcji na rynki hurtowe, jak i w obszarze B2B, oznacza dla Engie okazję do wejścia na największy na świecie i najbardziej obiecujący rynek energii odnawialnej. To kolejne potwierdzenie ambicji Engie stania się liderem w odbywającej się na świecie transformacji energetycznej – komentuje Charlotte Roule, COO chińskiego oddziału Engie.
To kolejna spółka z sektora fotowoltaicznego, w którą zainwestował francuski koncern. Do Engie należy m.in. wywodzący się z Francji deweloper Solairdirect, który ostatnio zapewnił sobie prawo do budowy i sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych o mocy 338 MW, które mają powstać do połowy przyszłego roku w indyjskim staniem Andhra Pradesh. W tym przypadku Francuzi zaproponowali rekordowo niską cenę za energię na poziomie zaledwie 3,15 INR/kWh, czyli ok. 48,7 USD/MWh.
To również kolejne w ostatnim czasie przejęcie zrealizowane przez francuską firmę w obszarze czystych technologii.
Dwa tygodnie temu Engie poinformowało o przejęciu francuskiego dewelopera na rynku OZE La Compagnie du Vent, który posiada farmy wiatrowe o mocy 423 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 88 MW. Te instalacje wyprodukowały w 2016 r. w sumie 815 GWh energii elektrycznej, a tylko w ubiegłym roku francuska firma zainwestowała w nowe projekty OZE w sumie 88 mln euro.
Natomiast w ubiegły miesiącu Engie przejął holenderskiego dewelopera stacji ładowania pojazdów elektrycznych – firmę EV-Box, która do tej pory zainstalowała już ponad 40 tys. punktów ładowania EV.
W połowie ubiegłego miesiąca francuski koncern wyemitował obligacje warte 1,5 mld euro, z których chce sfinansować inwestycje w sektorze OZE i efektywności energetycznej.
Cel francuskiego koncernu, który zmieniając nazwę z GDF Suez na Engie obrał kierunek na czystą energetykę, to budowa do 2021 r. potencjału wiatrowego na poziomie 3 GW oraz potencjału fotowoltaiki rzędu 2,2 GW.
We Francji Engie wygrało ostatnio aukcję dla fotowoltaiki, dzięki której zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 78 MW. W tej aukcji średnia cena za energię, którą zaproponowali inwestorzy w przypadku zwycięskich ofert, wyniosła 62,5 EUR/MWh.
Na rodzimym rynku Engie posiada projekty zrealizowanych bądź będących w trakcie realizacji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 0,5 GW. Do francuskiego koncernu należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,73 GW oraz elektrownie wodne o mocy 3,82 GW.
Francuski koncern zatrudnia na całym świecie ponad 153 tys. pracowników, a w ubiegłym roku wypracował przychody na poziomie 66,6 mld euro. Dla porównania największy polski koncern energetyczny PGE w ubiegłym roku wypracował przychody rzędu 28 mld zł, czyli ok. 6,6 mld euro.
red. gramwzielone.pl