63 MWp bez subsydiów

63 MWp bez subsydiów
Farma fotowoltaiczna o mocy 63 MWp w Montalto di Castro. Fot. SMA

We Włoszech pracę rozpoczęła ogromna farma fotowoltaiczna, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na wolnym rynku, bez jakiegokolwiek publicznego wsparcia.

Jedna z pierwszych w Europie elektrowni fotowoltaicznych, z których energia będzie sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych, powstała w Montalto di Castro we włoskim regionie Lacjum.

Łączna moc na poziomie aż 63 MWp sprawia, że jest to jednocześnie jedna z największych farm fotowoltaicznych na Starym Kontynencie. Moduły fotowoltaiczne dostarczył chiński producent Canadian Solar, a inwertery niemiecki SMA.

REKLAMA

Projekt Montalto di Castro zapowiada nową erę w rozwoju fotowoltaiki (…) Konkurencyjność wobec konwencjonalnych źródeł energii otwiera nowe możliwości dla naszego przemysłu nie tylko we Włoszech – komentuje Valerio Natalizia z włoskiego oddziału SMA, który dostarczył do tej inwestycji 58 centralnych inwerterów Sunny Central CP-XT.

Inwestycja została zrealizowana przez fundusz Octopus Investments, który będzie sprzedawać energię na rynku. W tym celu zawarł z lokalną firmą Green Trade SA umowę na sprzedaż energii z dwuletnią gwarancją ceny.

REKLAMA

Energetyka odnawialna nie zawsze potrzebuje rządu. Napędza ją bardziej popyt niż subsydia – Bloomberg cytuje Matta Setchella z Octopus Investments.

Fotowoltaikę przybliżają do rynku panujące we Włoszech relatywnie dobre warunki nasłonecznienia, przekładające się na wyższe uzyski energii. Jak wynika z obliczeń w systemie PVGIS, farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW przy optymalnym ustawieniu paneli fotowoltaicznych dla całorocznego uzysku energii i przy założonych przeciętnych stratach uzysku energii w systemie PV może wyprodukować w skali roku ponad 1,3 GWh energii, podczas gdy uzyski energii dla lokalizacji w naszej szerokości geograficznej dla takiej samej instalacji wyniosłyby ok.1 GWh.

Włochy to europejski wicelider pod względem posiadanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych, który obecnie przekracza 19 GW, a większą moc elektrowni PV w Europie posiadają jedynie Niemcy (ponad 41 GW). Tylko w styczniu br. fotowoltaika we Włoszech pokryła 3,8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, oddając do sieci 1,082 TWh energii elektrycznej.

Budowa takiego potencjału PV to jednak głównie zasługa wyjątkowo korzystnych stawek za sprzedaż energii w ramach systemu taryf gwarantowanych, z którego we Włoszech mogli korzystać inwestorzy uruchamiający produkcję energii kilka lat temu.

Obecnie inwestorzy planujący budowę większych elektrowni solarnych we Włoszech nie mogą liczyć na rządowe mechanizmy wsparcia w zakresie sprzedaży energii. Większe elektrownie fotowoltaiczne wyłączono z wdrażanego w miejsce taryf gwarantowanych systemu aukcyjnego, w którym mogą partycypować jedynie elektrownie wiatrowe, biomasowe, biogazowe i geoetermalne. Minimalną moc zgłaszanych do aukcji projektów określono na 5 MW, a wygrani mogą wejść do systemu rozliczeń w postaci taryfy feed-in premium (FiP), sprzedając energię po gwarantowanej cenie w okresie 20-25 lat – w zależności od technologii. 

red. gramwzielone.pl