Powstaje największa pływająca elektrownia PV

Powstaje największa pływająca elektrownia PV
Fot. Ciel et Terre

W Chinach rozpoczęła się budowa ogromnej instalacji fotowoltaicznej, która zostanie umieszczona na zbiorniku wodnym. Po uruchomieniu będzie to największa na świecie niewykonana na statycznej konstrukcji, pływająca instalacja fotowoltaiczna. Obecnie największa na świecie instalacja tego typu działa w tym samym chińskim regionie.  

W chińskiej prowincji Anhui rozpoczęto budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 70 MW, która powstanie na zbiorniku wodnym i nie będzie przytwierdzona do jego dna. Na instalację złoży się 194 tys. modułów fotowoltaicznych.

Informację o rozpoczęciu budowy podała francuska firma Ciel et Terre, która jest globalnym liderem w budowie tego rodzaju instalacji. Inwestorem jest chińska państwowa spółka China Energy Conservation and Environmental Protection Group (CECEP). Zakończenie budowy zaplanowano już na IV kwartał br.

REKLAMA

Obecnie największą na świecie pływającą farmą fotowoltaiczną jest uruchomiona zaledwie kilka tygodni temu instalacja, która znajduje się również w prowincji Anhui. Jej moc wynosi 40 MW i składają się na nią moduły fotowoltaiczne dostarczone przez JA Solar oraz falowniki marki Sungrow.

REKLAMA

Dzięki tej inwestycji zagospodarowano zbiornik wodny powstały na terenie byłej kopalni węgla, którego głębokość sięga 10 metrów.

Ciel et Terre podaje, że pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 70 MW, której wykonaniem zajmie się, to druga największa inwestycja tego typu, na której realizację francuska firma zdobyła w ostatnim czasie kontrakt i która powstanie dzięki ogłoszonej w ubiegłym roku przez chińskie władze aukcji dla pływających farm fotowoltaicznych.

Cel chińskich władz to zagospodarowanie poprzemysłowych zbiorników, dla których fotowoltaika stanowi świetną alternatywę.

Do tej pory Ciel et Terre zbudował pływające instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 85 MW.

red. gramwzielone.pl