Francuzi mogą zbudować ogromny kompleks PV koło Czarnobyla

Francuzi mogą zbudować ogromny kompleks PV koło Czarnobyla
Foto. Activ Solar

Francuski koncern energetyczny Engie dołącza do grona inwestorów, którzy chcą wziąć udział w budowie gigantycznego parku fotowoltaicznego mającego powstać w okolicy Czarnobyla.

Ukraiński rząd zasygnalizował w ubiegłym roku, że na terenach znajdujących się w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu mogą powstać ogromne farmy fotowoltaiczne, których łączna moc sięgnie około 1 GW.

 Tanie tereny z dobrym nasłonecznieniem tworzą fundament tej inwestycji. W dodatku, pozostające sieci przesyłowe są gotowe do wykorzystania – zapewniał ukraiński minister środowiska Ostap Semerak.

REKLAMA

Po tej deklaracji do Kijowa zaczęli zgłaszać się potencjalni inwestorzy. Tak ogromny potencjał fotowoltaiki, który Ukraińcy chcą zbudować w okolicach Czarnobyla, sprawia, że kontraktów może wystarczyć dla wielu z nich.

Ogromny park fotowoltaiczny koło Czarnobyla mają zbudować m.in. firmy z Chin. Taką informację przekazały chińskie media informując, że inwestycje na Ukrainie planują dwie chińskie firmy – GCL System Integration Technology oraz China National Complete Engineering Corporation (CCEC).

Później zaangażowanie Chińczyków potwierdził minister Semerak informując, że w ciągu dwóch lat inwestorzy z Państwa Środka zainwestują w budowę farm fotowoltaicznych k. Czarnobyla ponad 1 mld dolarów.

Teraz Bloomberg podaje, że zainteresowanie budową kompleksu fotowoltaicznego koło Czarnobyla wyraził francuski koncern energetyczny Engie. Francuzi mają w tym tygodniu rozpocząć wstępne analizy budowy farm fotowoltaicznych na terenach skażonych po katastrofie ukraińskiej elektrowni jądrowej. Badania mają potrwać do końca tego roku, a sfinansuje je francuski rząd.

REKLAMA

Zainteresowanie inwestycjami w PV na Ukrainie potwierdziło Engie, które dodatkowo miałoby wybudować koło farm fotowoltaicznych instalacje do magazynowania energii.

Ukraińskie ministerstwo środowiska zapewnia, że francuski koncern jest jedną z 60 firm, które są zainteresowane budową farm fotowoltaicznych w pobliżu Czarnobyla.

Ukraińska agencja rządowa SAEE, która odpowiada za działania związane z efektywnością energetyczną, podaje, że w ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 99,1 MW. To niemal 10-krotnie lepszy wynik niż osiągnięty w 2015 r.

Kluczowy wpływ na rozwój PV na Ukrainie mają atrakcyjne taryfy za sprzedaż energii, których wysokość musi w pewnym stopniu wynagradzać inwestorom wyższe ryzyko i wysoki koszt finansowania. Dla instalacji fotowoltaicznych uruchamianych w latach 2017-19 taryfa za sprzedaż energii na Ukrainie ma wynosić ok. 0,15 EUR/kWh.

Jak zauważa Bloombeg, taka taryfa jest wyższa o 3/4 od przeciętnego kosztu produkcji energii z fotowoltaiki w Europie (w ujęciu LCOE, Levelised Cost of Electricity).Ten koszt ma wynosić według Bloomberga średnio 0,086 EUR/kWh.

To hojne wynagrodzenie, jednak być może nie tak bardzo, jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko inwestycyjne w tym kraju. Ukraina ma dobre nasłonecznienie, jednak niski poziom zaufania wśród inwestorów i wynikający z tego wysoki koszt finansowania. Engie może to obejść wykorzystując finansowanie korporacyjne – komentuje Pietro Radoja, analityk Bloomberga.

red. gramwzielone.pl