50 MW na dwustronnych modułach. O ile większy uzysk energii?

50 MW na dwustronnych modułach. O ile większy uzysk energii?
Fot. Yingli Green

Technologia dwustronnych modułów fotowoltaicznych jest coraz śmielej wykorzystywana przez deweloperów projektów PV. Chiński deweloper i producent modułów Yingli Solar zbudował największą na świecie farmę fotowoltiaczną z wykorzystaniem tej technologii. Efekty jej pracy okazały się na tyle zadowalające, że teraz zrealizuje dwa razy większy projekt na modułach dwustronnych.

Wykorzystanie dwustronnych modułów ma zwiększyć uzyski energii z instalacji fotowoltaicznych, a przez to prowadzić do obniżenia kosztów produkowanej energii.

Koszt produkcji modułów dwustronnych nie różni się zasadniczo od tradycyjnych, jednostronnych modułów, a uzyski energii w całym okresie pracy instalacji mogą być w przypadku zastosowania modułów dwustronnych dużo wyższe. Dłuższy może być też okres ich eksploatacji – dzięki wyeliminowaniu elementów konstrukcji podatnych na działanie warunków pogodowych.

REKLAMA

Największą na świecie farmę fotowoltaiczną na modułach dwustronnych zbudował w ubiegłym roku chiński deweloper, a jednocześnie producent modułów fotowoltaicznych, Yingli Solar.

Farma fotowoltaiczna powstała na północy Chin, w prowincji Shanxi, a jej moc wynosi 50 MW. Zastosowano w niej dwustronne moduły Panda Bifacial w technologii dual glass, złożone z ogniw monokrystalicznych. Yingli deklaruje, że sprawność tych modułów sięga 18,8 proc.

Wykorzystanie modułów dwustronnych umożliwiło objęcie tego projektu chińskim rządowym programem „Top Runner”, w ramach którego wspierane są inwestycje wykorzystujące innowacyjne rozwiązania.

REKLAMA

Yingli Solar podał, że po roku produkcji energii, potwierdziły się wstępne założenia co do wyższych uzysków energii, a farma fotowoltaiczna na modułach dwustronnych wyprodukowała o około 17 proc. więcej energii niż wyprodukowałaby identyczna instalacja działająca na modułach jednostronnych. Nie podano jednak dokładnego uzysku energii. Natomiast, gdy rok temu uruchamiano produkcję energii, oszacowano, że roczna generacja wyniesie przynajmniej 80 GWh.

Teraz Yingli Solar rozpoczął budowę w autonomicznym regionie Mongolia Wewnętrzna, dwa razy większej farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW, która również powstaje w ramach programu „Top Runner” i w skład której wejdą dwustronne moduły fotowoltaiczne Panda Bifacial.

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej w Mongolii Wewnętrznej zaplanowano na połowę przyszłego roku.

Na swojej stronie internetowej Yingli Green zapewnia, że monokrystaliczne, dwustronne moduły fotowoltaiczne tego producenta mogą produkować o około 10-30 proc. więcej energii niż moduły jednostronne – w zależności od współczynnika albedo powierzchni, na której umieszczono moduły. 

Wśród europejskich producentów technologię dwustronnych modułów wcześniej wdrażał niemiecki SolarWorld, który szacował, że w takim przypadku uzyski energii mogą być wyższe nawet o 1/4, a teraz do uruchomienia produkcji takich modułów w technologii HJT przygotowuje się włoski koncern energetyczny Enel. Więcej na ten temat w artykule: Enel będzie produkować dwustronne moduły HJT.

red. gramwzielone.pl