15 mln euro na produkcję ogniw perowskitowych

15 mln euro na produkcję ogniw perowskitowych
Prof. Henry Snaith, Oxford PV. Fot. Oxford PV

Finansowaniem w postaci preferencyjnej pożyczki na 15 mln euro Europejski Bank Inwestycyjny wesprze budowę linii produkcyjnych, na których będą powstawać tandemowe krystaliczno-perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne.

Beneficjentem pożyczki z EBI jest spółka Oxford Photovoltaics, która została utworzona przez naukowców z prestiżowego brytyjskiego uniwersytetu i której celem jest skomercjalizowanie technologii perowskitowej w fotowoltaice.

Finansowanie od EBI trafi do utworzonej w Niemczech spółki Oxford Photovoltaics Germany GmbH, a cel to uruchomienie pilotażowej linii do produkcji tandemowych ogniw fotowoltaicznych, łączących warstwę krzemową z powłoką perowskitową. W ten sposób Oxford PV chce zwiększyć wydajność tradycyjnie stosowanej w fotowoltaice technologii krzemu krystalicznego.

REKLAMA

Jak podkreśla EBI, to pierwszy przypadek przyznania finansowania w ramach nowego mechanizmu InnovFin – EU Finance for Innovators’ Energy Demonstrator Projects, wspieranego przez Unię Europejską także ze środków z programu Horyzont 2020.

Jak zapewnia brytyjska spółka, przyznanie finansowania było możliwe dzięki potwierdzeniu przez nią określonych parametrów ogniw perowskitowych jeśli chodzi o sprawność oraz stabilność.

Oxford PV nie ujawnia jednak szczegółów na temat tego, jakimi parametrami będzie cechować się technologia perowskitowa, którą chce aplikować na pilotażowych liniach produkcyjnych.

REKLAMA

Brytyjska firma informuje jedynie, że liczy na szybką komercjalizację technologii ogniw, których pilotażowa produkcja ruszy w Brandenburg an der Havel. Wiadomo ponadto, że projekt jest realizowany we współpracy z „dużym producentem ogniw i modułów fotowoltaicznych”.

Finansowanie pozyskane od EBI to kolejne środki, które w ostatnich miesiącach Oxford PV pozyskał na rozwój swojego biznesu. Na początku tego miesiąca Brytyjczycy informowali o pozyskaniu finansowania equity od inwestorów (w tym od norweskiego Statoil), którzy wyłożyli w sumie 8,1 mln funtów, a dwa miesiące wcześniej poinformowano o pozyskaniu finansowania na 8,7 mln funtów w już trzeciej z kolei rundzie finansowania.  

Wcześniej, w latach 2015-2016 Oxforf PV zebrał od inwestorów fundusze w formie equity warte w sumie 30 mln funtów.

Oxford PV pracuje nad komercjalizacją technologii perowskitowej w fotowoltaice już od roku 2010 r. Badaniami i grupą 37 inżynierów i naukowców kieruje jeden z największych autorytetów w dziedzinie perowskitów prof. Henry Snaith, który w ubiegłym roku został uznany przez agencję Thomson Reuters za jednego z najbardziej wpływowych naukowców na świecie.

Brytyjczycy przekonują, że połączenie tradycyjnie stosowanych w przemyśle fotowoltaicznym ogniw krystalicznych z warstwą perowskitów pozwoli zwiększyć sprawność tych pierwszych o około 30 proc. 

red. gramwzielone.pl