Jabil zamyka fabrykę modułów fotowoltaicznych w Kwidzynie

Jabil zamyka fabrykę modułów fotowoltaicznych w Kwidzynie
Fot. Jabil Kwidzyn

Jak wynika z informacji przekazanych przez amerykański koncern, polska fabryka modułów fotowoltaicznych zostanie zamknięta z powodu spodziewanego spadku popytu na takie produkty. Jabil był w ostatnich latach jednym z największych europejskich producentów modułów fotowoltaicznych. Nie sprzedawał ich jednak pod własną marką.

Jabil zamierza zakończyć produkcję modułów fotowoltaicznych, którą prowadził na zasadzie OEM w fabryce w Kwidzynie. Potencjał zlokalizowanych w Polsce linii produkcyjnych pozwalał na wytwarzanie modułów o łącznej mocy 700 MW w skali roku.

Spółka zapowiada całkowite wycofanie się z produkcji modułów w Europie, wskazując na zbyt niski popyt. Linie produkcyjne z Kwidzynia Amerykanie chcą sprzedać.

REKLAMA

Pracownicy zatrudnieni przy produkcji modułów fotowoltaicznych mają kontynuować pracę przy produkcji innych urządzeń, które Jabil wytwarza w Kwidzynie.

– Utrata drugiego największego europejskiego producenta modułów fotowoltaicznych to duża strata dla Unii Europejskiej, której celem jest zachowanie technologii i łańcucha dostaw w Europie – komentuje cytowany przez „PV Magazine” Milan Nitzschke, szef EU ProSun – organizacji opowiadającej się za utrzymaniem przez UE ceł na import chińskich modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Jabil to dostawca usług produkcyjnych w zakresie urządzeń elektronicznych i OZE obecny w 23 krajach. W Polsce skupiała się dotąd na produkcji paneli fotowoltaicznych, mierników i modułów energii elektrycznej oraz gazu, wskaźników zużycia energii elektrycznej, kontrolerów oświetlenia LED itp. Jabil zatrudnia ponad 180 tys. pracowników w ponad 100 fabrykach zlokalizowanych w 28 krajach.

Spółka Jabil Circuit Poland to jeden z największych pracodawców w województwie pomorskim, zatrudniający ok. 3,3 tys. pracowników

W wydanym w ubiegłym roku raporcie na temat europejskiego rynku producentów modułów fotowoltaicznych Komisja Europejska zwracała uwagę, że zakład w Kwidzynie zaliczał się do wąskiego grona przynoszącej rentowność produkcji modułów fotowoltaicznych w UE.

Bruksela zaznaczała jednak specyficzny model biznesowy, które Jabil realizował w polskiej fabryce w zakresie produkcji modułów PV.

– Przedsiębiorstwo Jabil zajmujące się składaniem modułów nie jest zaangażowane w działalność ich sprzedaży. Zaobserwowano u niego inną tendencję w zakresie rentowności. Było ono rentowne przez cały okres badany, a jego rentowność wzrosła w trakcie okresu dochodzenia, osiągając 5–15  proc. Jabil osiągnęło jednak swoje zyski z opłat, które pobierało od klientów za usługę składania modułów, nie zaś ze sprzedaży modułów. Ponadto przedsiębiorstwo to nie ponosiło wydatków związanych ze sprzedażą modułów, takich jak koszty marketingowe – ponosiło jedynie koszty znajdowania nowych podproducentów – informowała Komisja Europejska.

red. gramwzielone.pl