Największa umowa PPA w europejskim PV. Energię kupi firma działająca m.in. w Polsce

Największa umowa PPA w europejskim PV. Energię kupi firma działająca m.in. w Polsce
Fot. Cox Energy

Operujący na Płw. Iberyjskim deweloper Cox Energy podpisał długoterminową umowę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 660 MW, które mają powstać w Hiszpanii i Portugalii. Niemal w tym samym czasie w mediach pojawiła się informacja o przejęciu większości udziałów w tych projektach przez fundusz zarządzany przez potentata finansowego JP Morgan.

To największa komercyjna umowa PPA na europejskim rynku fotowoltaicznym. Energię z farm fotowoltaicznych o mocy 660 MW,  które mają powstać w Hiszpanii (495 MW) i Portugalii (165 MW), kupi od dewelopera Cox Energy wywodzący się z Hiszpanii sprzedawca energii elektrcznej i gazu Audax Energia (firma działa również w Polsce, gdzie w tym roku chce zwiększyć obrót do 32 mln zł, czyli o 68 proc. r/r).

PPA to długoterminowe umowy zakupu energii, które stają się bardzo popularne w stosunkach między producentami energii odnawialnej a wielkimi korporacjami oraz firmami sprzedającymi prąd, tzw. offtakerami. Dzięki nim producenci energii mają zapewniony stały zysk, z którego mogą finansować swoje projekty. W zamian offtakerzy nabywają energię na korzystnych warunkach w porównaniu do cen obowiązujących na rynkach hurtowych, co zapewnia im przewagę konkurencyjną w zakresie kosztu zaopatrzenia w energię na dłuższą i średnią metę – komentuje Audax.

REKLAMA

Budowa elektrowni fotowoltaicznych o mocy 660 MW rozpocznie się jeszcze w tym roku, a uruchomione zostaną sukcesywnie do roku 2020. Jak podaje Audax, całkowita wartość inwestycji przekroczy 400 milionów euro. Rozpoczęcie budowy jest uzależnione od utrzymania kredytów, co powinna umożliwić zawarta umowa PPA dająca wieloletnie gwarancje przychodów.

Farmy fotowoltaiczne mają w sumie dostarczać Audax energię w ilości 1,3 TWh rocznie. Energia będzie sprzedawana po cenie zagwarantowanej na 20 lat.

Większościowy pakiet udziałów w elektrowniach PV budowanych przez Cox Energy, z których energię kupi Audax, ma przejąć kierowany przez JP Morgan fundusz inwestycyjny Sonnedix, który obecnie kontroluje portfolio projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 1,37 GW, z czego oddano już do użytku około 0,7 GW.

Tylko w pierwszych miesiącach tego roku Sonnedix przejął portfolio 11 elektrowni fotowoltaicznych o mocy 114 MW we Włoszech, a także 12 farm PV o mocy 46,7 MW zlokalizowanych w Hiszpanii.

REKLAMA

Cox Energy i Audax zapowiadają współpracę w zakresie produkcji i sprzedaży energii z kolejnych farm fotowoltaicznych na zagranicznych rynkach. W tym kontekście wskazują na zainteresowanie inwestycjami w Portugalii, Włoszech, Francji, Niemczech, Holandii i Polsce.

Tymczasem model inwestycji w fotowoltaikę bazujących na komercyjnych umowach PPA, bez rządowego wsparcia, zyskuje coraz większą popularność.

Hiszpańskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Union Espanola Fotovoltaica wylicza, że oprócz zbudowanych dotąd farm fotowoltaicznych o mocy około 4 GW oraz podobnego potencjału, dla którego zapewniono rządowe gwarancje sprzedaży energii dzięki ubiegłorocznym aukcjom, na hiszpańskim rynku PV są rozwijane projekty PV o łącznej mocy około 19 GW.

Wiele z tych projektów może powstać dzięki zawartym na komercyjnych warunkach kolejnym długookresowym umowom sprzedaży energii.

Innym przykładem umowy PPA na sprzedaż energii z fotowoltaiki, którą ostatnio zawarto w Hiszpanii, jest porozumienie zawarte z udziałem wywodzącego się z Izraela funduszu Ellomay Capital, które dotyczy sprzedaży energii z planowanej w Caceres ogromnej farmy PV o mocy 300 MW.

W przypadku niektórych projektów inwestorzy mogą zdecydować się także na pójście z energią na giełdę. Jak wylicza hiszpańska organizacja branżowa APPA, na którą powołuje się Platts, realizowane w najlepszych lokalizacjach tzw. marchant projects zyskują opłacalność przy hurtowej cenie energii na poziomie ok. 40 euro/MWh, czyli kilka euro poniżej cen zawieranych obecnie na hiszpańskim rynku energetycznym w kilkuletnich kontraktach.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.