Intersolar: dominacja Chińczyków, walka o przetrwanie producentów z Niemiec

Intersolar: dominacja Chińczyków, walka o przetrwanie producentów z Niemiec
Foto: Intersolar press

{więcej}Na największych targach energetyki słonecznej na świecie swoją dominującą pozycję w globalnej branży fotowoltaicznej potwierdzili Chińczycy. 

Wśród wystawców dominowały, obok firm z Chin, przede wszystkim firmy z Niemiec. Mimo imponujących stoisk niemieckich producentów paneli, obecni na targach eksperci podkreślali systematycznie pogarszającą się kondycję niemieckiej branży fotowoltaicznej. 

– Nigdy nie było jeszcze tak źle – tak Carsten Korning z niemieckiego stowarzyszenia przemysłu solarnego BSW podsumował obecną sytuację branży PV za naszą zachodnią granicą podczas rozpoczęcia monachijskich targów. Powodem kłopotów niemieckich producentów paneli PV są znaczące cięcia dopłat do produkcji energii słonecznej w Niemczech, a także konkurecja producentów z Chin. Obecni na targach Intersolar przedstawiciele chińskich producentów oferowali panele w cenach nawet ok. 0,5 euro/W na warunkach FOB. Tak niskich cen nie jest w tej chwili w stanie zaoferować żaden europejski producent. 

REKLAMA
REKLAMA

W ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się o możliwości wprowadzenia przez Unię Europejską – wzorem USA – ceł na chińskie panele fotowoltaiczne. Pomysłodawcą ceł na chińskie panele jest niemiecki producent SolarWorld, który mimo wzrostu sprzedaży w I kwartale r/r, poinformował ostatnio o planach redukcji kilkuset etatów. Wprowadzenie ceł na panele z Chin powstrzymałoby jednak dynamiczny spadek cen, jaki fotowoltaika notuje nieprzerwanie w ostatnich latach. 

Tagi Intersolar były okazją do prezentacji najnowszych rozwiązań i technologii. Wśród nich widoczna była zwłaszcza stosunkowo młoda technologia CPV (Concentrated Photovoltaics), ale nie zabrakło także elastycznych, cienkowarstwowych paneli czy  paneli przeźroczystych, które mogą znaleźć zastosowanie w rozwiązaniach fotowoltaicznych zintergrowanych z budynkami (tzw. BIPV – Building Integrated Photovoltaics). 

Wśród rozlokowanych w 15 halach 2,2 tysiąca wystawców (w tym także z branży energetyki słonecznej termalnej, wśród których obecni byli czołowi producenci kolektorów słonecznych z Polski), w zakresie rozwiązań dla fotowoltaiki swoją ofertę prezentowało kilka firm z Polski – m.in. producent systemów montażowych Remor, Selfa – producent paneli PV czy DLM Tech – firma montująca systemy fotowoltaiczne w krajach Europy Zachodniej. 

Kolejną okazją do spotkania globalnej branży fotowoltaicznej będą odbywające się we Frankfurcie nad Menem targi EU PVSEC, które odbędą się w dniach 24-28 września br. 
pp, gramwzielone.pl