SMA zwiększa sprzedaż. Jak ocenia perspektywy rynku PV?

SMA zwiększa sprzedaż. Jak ocenia perspektywy rynku PV?
Fot. SMA

Czołowy producent falowników fotowoltaicznych w raporcie finansowym za pierwszą połowę 2018 r. przedstawił prognozę dla rynku tych urządzeń. SMA zapowiada na ten rok mniejszy wolumen inwestycji na rynku fotowoltaicznym, ale podkreśla, że pewne spowolnienie w stosunku do zeszłorocznego, rekordowego wyniku globalnego rynku PV powinno przełożyć się na spadek cen instalacji.

Wartość sprzedaży wygenerowanej przez SMA w pierwszej połowie 2018 r. wyniosła 394,6 mln euro wobec sprzedaży na poziomie 381,1 mln euro w analogicznym okresie 2017 r. oraz wobec 891 mln euro w całym 2017 r.

W okresie od stycznia do końca czerwca br. niemiecka firma sprzedała falowniki o łącznej mocy 4,305 GW wobec poziomu 3,83 GW przed rokiem oraz wobec sprzedaży na poziomie 8,538 GW w całym ub.r.

REKLAMA

Czołowemu producentowi falowników udało się zwiększyć zysk w ujęciu EBTDA do 40,9 mln euro w stosunku do 29,2 mln euro w tym samym okresie ubiegłego roku oraz wobec zysku EBITDA za 2017 r. na poziomie 97,3 mln euro.

Zysk netto w omawianych okresach wyniósł odpowiednio 11,2 mln euro, 8,8 mln euro oraz 30,1 mln euro za cały 2017 r.

W stosunku do końca pierwszej połowy 2017 r. niemiecka firma zwiększyła zatrudnienie w Niemczech z 2049 do 2190 etatów, a za granicą – z 1081 do 1218.

W całym 2018 r. SMA chce wygenerować przychody rzędu 900-1000 mln euro oraz zysk EBITDA na poziomie 90-110 mln euro.

Mniej inwestycji?

REKLAMA

SMA ocenia, że w pierwszej połowie 2018 r. na całym świecie uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 50 GW w porównaniu do 45 GW przed rokiem

W tym samym czasie wartość globalnego rynku falowników fotowoltaicznych, wliczając wymieniane falowniki oraz falowniki bateryjne, spadła o 4 proc. – z 2,6 mld euro przed rokiem do 2,5 mld euro.

SMA zakłada, że ok. 20 GW z 50 GW systemów fotowoltaicznych zainstalowanych na całym świecie w pierwszej połowie 2018 r. to zasługa rynku chińskiego, który w drugiej części roku powinien jednak istotnie zmniejszyć inwestycje na skutek ostatnich decyzji Pekinu.

Niemiecka firma zakłada, że w stosunku do I połowy 2018 r., w tej połowie roku Chińczycy zmniejszą moc przyłączonych elektrowni PV o połowę. W efekcie potencjał zainstalowanych w tym roku na całym świecie systemów PV ma się zmniejszyć w stosunku do ubiegłorocznego rekordu o ok. 20 proc., do poziomu 83 GW.

Z drugiej strony SMA wskazuje, że spadek inwestycji przełoży się na nadpodaż modułów wśród chińskich producentów, która powinna skutkować obniżeniem cen, a ponieważ moduły to kluczowy składnik CAPEX-u instalacji, stanowiący ok. 50 proc., powinno się to przełożyć na istotny spadek kosztów inwestycji w fotowoltaikę.

W zakresie rynku inwerterów spadek inwestycji w Chinach ma skutkować konsolidacją chińskich producentów tych urządzeń, ponieważ – jak zauważa niemiecka firma – wiele firm z Państwa Środka bazowało dotąd na sprzedaży głównie na rynku chińskim i nie zbudowało wystarczająco silnej pozycji na rynkach zagranicznych.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.