Więcej fotowoltaiki w aukcjach w 2019 r. (wideo)

Więcej fotowoltaiki w aukcjach w 2019 r. (wideo)
Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii. Fot. Gramwzielone.pl (C)

W przyszłym miesiącu Urząd Regulacji Energetyki przeprowadzi długo wyczekiwane aukcje dla nowych instalacji odnawialnych źródeł energii. Na tym jednak nie koniec. Inwestorzy realizujący projekty OZE mogą spodziewać się kolejnych aukcji, które odbędą się w roku 2019. Potwierdza to w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii.

Największymi wygranymi aukcji, które odbędą się w przyszłym miesiącu, mogą być inwestorzy realizujący projekty w energetyce wiatrowej i słonecznej.

Ministerstwo Energii zakłada, że w tegorocznych aukcjach wsparciem w postaci gwarancji odkupu energii przez 15 lat po cenie zaoferowanej w aukcji, powiększanej o średnią inflację, zostaną objęte projekty farm wiatrowych o łącznej mocy mogącej wynieść nawet ok. 1 GW.

REKLAMA

Energetyka wiatrowa ma zagospodarować aukcję dla nowych projektów o mocy ponad 1 MW, oferując w tym przedziale mocowym ceny nieosiągalne dla projektów fotowoltaicznych.

Z kolei fotowoltaika ma zdominować aukcję dla projektów o mocy do 1 MW, a Ministerstwo Energii założyło, że budżet tej aukcji wystarczy do objęcia wsparciem projektów PV o łącznej mocy ok. 700 MW.

W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl takie, spodziewane efekty tegorocznych aukcji potwierdza Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii.

Przedstawiciel resortu energii sygnalizuje jednocześnie przygotowanie na przyszły rok kolejnych aukcji, w których duży budżet miałby zostać zarezerwowany dla inwestorów zgłaszających projekty fotowoltaiczne.

Promowanie fotowoltaiki w kolejnych aukcjach byłoby zresztą zgodne z wcześniejszymi wypowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Energii, zgodnie z którymi w krajowym miksie energetycznym powinny pojawić się elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1-2 GW. W ten sposób fotowoltaika mogłaby w zauważalnym zakresie pomóc polskiej energetyce zwłaszcza podczas letnich szczytów zapotrzebowania na energię, gdy problemy z funkcjonowaniem z powodu upałów mogą mieć konwencjonalne elektrownie.

Jak mówi z rozmowie z Gramwzielone.pl dyrektor Kaźmierski, ME określając parametry tegorocznych aukcji, zdecydowało, aby nie zwiększać budżetu w aukcji „fotowoltaicznej”, uznając, że na rynku nie ma większej ilości projektów.

Przedstawiciel ME zapewnił jednak, że większego wolumenu zamawianej energii inwestorzy zgłaszający do aukcji projekty fotowoltaiczne mogą spodziewać się w przyszłym roku.

Parametry przyszłorocznych aukcji będą jednak z pewnością zależeć od efektów najbliższych aukcji.

REKLAMA

Ministerstwo Energii ma zwłaszcza na tej podstawie decydować o przyszłorocznych wolumenach jeśli chodzi o aukcje, w których szansę na wygraną ma przede wszystkim energetyka wiatrowa. 

Zaraz po ogłoszeniu wyników aukcji będziemy w stanie proponować przyszłoroczne rozmiary i zakresy aukcji. Naszym celem jest w tej chwili rok 2020 lub zbliżony okres ze względu na nasze zobowiązania – mówi Andrzej Kaźmierski.

W dotychczasowych aukcjach dla nowych instalacji, dedykowanych energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r., wsparciem objęto odpowiednio 84 projekty na łączną moc ok. 70 MW, a także 352 projekty na łączną moc ok. 300 MW – w zdecydowanej większości chodzi o inwestycje fotowoltaiczne.

W pierwszej aukcji wsparciem objęto oferty w przedziale cenowym 254-409 zł/MWh przy średniej cenie 354 zł/MWh, a w drugiej – od 195 zł/MWh do 399 zł/MWh przy średniej cenie 373 zł/MWh.

Aukcji dla projektów OZE o mocy powyżej 1 MW, w których wygrywać powinny projekty wiatrowe, na razie jeszcze nie przeprowadzono.

Dotychczas produkcję energii rozpoczęło tylko ok. 1/10 z instalacji objętych wsparciem w pierszych aukcjach. Problemem, na który natrafili inwestorzy, była niechęć banków do kredytowania takich inwestycji – mimo zdobytych gwarancji sprzedaży energii.

Wyjaśnienie problematycznych zapisów dotyczących łączenia inwestycyjnej i operacyjne pomocy publicznej, zrealizowane w ramach poprzedniej nowelizacji ustawy o OZE, powinno jednak odblokować kredyty na inwestycje w systemie aukcyjnym, co powinno skutkować istotnym wzrostem zainstalowanych mocy.
 

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.