Ceny modułów fotowoltaicznych w tym roku już wyraźnie spadły

Ceny modułów fotowoltaicznych w tym roku już wyraźnie spadły
Fot. Hanwha Q Cells

Spodziewany na drugą połowę br. spadek inwestycji w globalnym sektorze fotowoltaicznym na skutek ograniczenia budowy nowych elektrowni PV w Chinach już przekłada się wyraźnie na spadek cen modułów. Fotowoltaika nadal w szybkim tempie staje się coraz tańszą technologią produkcji energii.

Producenci modułów fotowoltaicznych, którzy ostatnio dopasowywali swoją produkcję do rekordowych wolumenów inwestycji w PV – tylko w ubiegłym roku zainstalowano na świecie w fotowoltaice niemal 100 GW – teraz muszą liczyć się z istotnym spadkiem popytu.

Przyczyna? Przedstawione w tym roku przez Pekin plany ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, które w ubiegłym roku odpowiadały za ponad połowę zainstalowanych globalnie mocy w fotowoltaice.

REKLAMA

O ile w ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali ok. 53 GW, w tym roku mają zainstalować ok. 30-35 GW. To – jak policzyła amerykańska firma dorardcza Roth Capital – może oznaczać powstanie nadpodaży modułów fotowoltaicznych rzędu ok. 34 GW.

Skutki powstającej nadpodaży już widać. Tajwańska firma konsultingowa EnergyTrend, z której danych o cenach modułów fotowoltaicznych korzystała m.in. Komisja Europejska, wskazuje na mający miejsce w tym roku, wyraźny spadek cen.

Według EnergyTrend, od początku tego roku do końca trzeciego kwartału przeciętne, oferowane przez producentów ceny modułów fotowoltaicznych w technologii monokrystalicznej spadły o 19,8 proc., a modułów polikrystalicznych nawet o 25,5 proc.

REKLAMA

Jak wynika z zestawień publikowanych prze EnergyTrend, obecnie przeciętne ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W u producentów wynoszą ok. 0,225 USD/W (0,2 EUR/W), przy czym najtaniej można je kupić nawet za 0,218 USD/W, natomiast średnia dla modułów polikrystalicznych o nieco większej mocy 280 W wynosi 0,241 USD/W.

W przypadku modułów monokrystalicznych o mocy 290 W przeciętna cena ma wynosić 0,255 USD/W (0,22 EUR/W), a najtaniej można je kupić za 0,247 USD/W. W zakresie modułów monokrystalicznych o nieco większej mocy 300 W tajwańska firma konsultingowa odnotowuje średnią cenę 0,275 USD/W (0,24 EUR/W), a najniższe zarejestrowane przez nią ceny to 0,265 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podaje, że średnie, hurtowe ceny modułów polikrystalicznych o mocy 275 W wynoszą obecnie ok. 0,23 USD/W (0,2 EUR/W), w przypadku modułów typu monokrystalicznego o mocy 285 W średnia ma wynosić 0,245 USD/W (0,21 EUR/W), a modułów monokrystalicznych typu PERC o jednostkowej mocy 300 W – 0,27 EUR/W.

Tymczasem jeszcze kilka miesięcy temu Bloomberg New Energy Finance przyjmował, że tworząca się w tym roku nadpodaż modułów na globalnym rynku fotowoltaicznym powinna doprowadzić w tym roku do spadku cen przeciętnie o 34 proc. – do średniego poziomu ok. 0,244 USD/W, czyli ok. 0,21 EUR/W.

Od ubiegłego miesiąca z niższych cen modułów fotowoltaicznych może w końcu korzystać europejski rynek PV. Od 3 września nie są już stosowane restrykcje celne w imporcie chińskich modułów do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów na unijnym rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.