Niemiecka farma PV po raz pierwszy sprzedawała energię bez subsydiów

Niemiecka farma PV po raz pierwszy sprzedawała energię bez subsydiów
Fot. Greencells Group, flickr cc

W sierpniu jeden z właścicieli farm fotowoltaicznych objętych niemieckim aukcyjnym systemem rozliczeń po raz pierwszy nie skorzystał z dopłat do sprzedawanej energii, nie obciążając tym samym kosztami końcowych odbiorców. Właścicielowi projektu w Wattner udało się uruchomić produkcję energii w rok po wygranej aukcji. Gdy dołączą do niego kolejni wytwórcy nagrodzeni wsparciem w ostatnich aukcjach, takich przypadków powinno pojawić się więcej.

Niemcy prowadzą aukcje dedykowane wyłącznie inwestorom planującym budowę elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 10 MW od roku 2015.

W tym roku uruchomiono też pierwsze aukcje, w których fotowoltaika musi konkurować o wsparcie z energetyką wiatrową – w pierwszej tego rodzaju aukcji PV okazało się bezkonkurencyjne.

REKLAMA

Federalny system aukcyjny jak na razie charakteryzuje się dużą skutecznością, jeśli chodzi o ilość uruchamianych farm PV, dla których wcześniej zagwarantowano w aukcjach stałą cenę energii.

Federalna agencja Bundesnetzagentur podała w maju br., że po uwzględnieniu terminu na zrealizowanie inwestycji dla aukcji przeprowadzonej 1 sierpnia 2016 r., projekty fotowoltaiczne, dla których zabezpieczono wówczas wsparcie, zostały zrealizowane – jak ujęło to BnetzA – w 99,9-procentach.

Niemieckie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Bundesverband Erneuerbare Energie (BEE) podaje teraz, że na skutek wysokich cen energii na rynku hurtowym w sierpniu br., w tym czasie przynajmniej jednemu operatorowi niemieckich elektrowni fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym nie wypłacono dodatkowych środków, aby wyrównać cenę energii zagwarantowaną mu w systemie aukcyjnym.

Chodzi o farmę fotowoltaiczną w Wattner, dla której w aukcji przeprowadzonej w czerwcu 2017 roku zabezpieczono stałą stawkę energii na poziomie 54,2 EUR/MWh. Energia z tej farmy PV jest sprzedawana na rynku hurtowym za pośrednictwem spółki Next Kraftwerke (ta firma jest obecna także na polskim rynku OZE, działając jako Elektrownie Next).

REKLAMA

Notowane w lecie ceny na niemieckim rynku energii elektrycznej były wyższe od cen uzyskanych w ostatnich aukcjach dla fotowoltaiki. Średnia dla energii z PV wyniosła na niemieckim rynku w sierpniu 55,95 EUR/MWh, a więc powyżej ceny uzyskanej przez inwestora dla projektu w Wattner.

W przypadku nagrodzonych w ostatnich aukcjach projektów nie rozpoczęto jeszcze produkcji energii. Po jej uruchomieniu sytuacja, której doświadczył operator farmy fotowoltaicznej w Wattner, powinna być także notowana u kolejnych producentów wchodzących do rozliczeń w systemie aukcyjnym.

Jak na razie najniższą, średnią cenę energii z fotowoltaiki w niemiecki systemie wsparcia odnotowano w wyniku aukcji, która odbyła się w lutym br. Wyniosła ona przeciętnie 43,3 EUR/MWh, czyli znacząco poniżej średnich cen energii osiąganych obecnie choćby na polskim rynku hurtowym.

W pierwszej niemieckiej aukcji dla PV z początku 2015 r. średnia cena wyniosła jeszcze 91,7 EUR/MWh, czyli była ponad dwukrotnie wyższa od uzyskanej w pierwszej tegorocznej aukcji.

Obecnie potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi już ok. 45 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.