Ikea zaczyna sprzedaż fotowoltaiki w Niemczech. Od 4,7 tys. euro

Ikea zaczyna sprzedaż fotowoltaiki w Niemczech. Od 4,7 tys. euro
Fot. IKEA

Po uruchomieniu sprzedaży domowych zestawów fotowoltaicznych na kilku europejskich rynkach Ikea w końcu wchodzi ze swoją ofertą na największy europejski rynek PV, rozpoczynając sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Niemczech.

Jak podaje niemiecki „PV Magazine”, z początkiem lutego w ramach oferty „Solstrale” Ikea rozpocznie sprzedaż za naszą zachodnią granicą domowych instalacji fotowoltaicznych, których cena wraz z kosztami instalacji ma się zaczynać od 4,73 tys. euro.

Uruchomienie sprzedaży fotowoltaiki w Niemczech miały poprzedzić testy tej oferty prowadzone od października ub.r. w pięciu niemieckich sklepach Ikei.

REKLAMA

Wiadomo, że na niemieckim rynku Ikea będzie współpracować z wywodzącą się z Wielkiej Brytanii firmą instalacyjną Solarcentury, która w tym celu utworzyła nowy niemiecki oddział.

Mimo, że Niemcy to największy w Europie rynek fotowoltaiczny, Ikea decyduje się na wejście na niego ze swoją ofertą w zakresie PV dopiero po kilku latach od uruchomienia sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w pierwszym europejskim kraju, czyli w Wielkiej Brytanii.

W międzyczasie Ikea uruchomiła jeszcze sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Holandii, Szwajcarii, Belgii, a także w Polsce.

W naszym kraju domowe instalacje fotowoltaiczne są dostępne w sklepach Ikei od drugiego kwartału 2017 r., wraz z opcją sfinansowania takiej inwestycji z preferencyjnego kredytu realizowanego przy współpracy z obsługującym klientów Ikei bankiem Ikano.

REKLAMA

Jak podawał wcześniej serwis prasowy Ikei w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, po kilku miesiącach od uruchomienia sprzedaży fotowoltaiki w Polsce, w ramach oferty „Energia słoneczna dla domu” – realizowanej we współpracy z firmą instalacyjną Geo Solar – sprzedano i zainstalowano około 100 domowych systemów  PV – najwięcej w województwach śląskim i mazowieckim.

W połowie ubiegłego roku Ikea informowała portal, że średnia moc wykonywanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych sięga 5 kWp, na co składa się 18 modułów monokrystalicznych, przy czym klienci mieli preferować moduły typu „black frame”. Średnia cena sprzedawanych instalacji miała wynosić 27 tys. zł. Serwis prasowy firmy nie podał już jednak odpowiedzi na pytanie o wolumen zrealizowanych instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne Ikea montuje również na dachach swoich centrów handlowych. Już w 1997 roku Ikea zainstalowała panele fotowoltaiczne na elewacji i na dachu swojego sklepu w Älmhult w Szwecji. Była to największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii.

Do 2020 r. szwedzki koncern ma przejść całkowicie na energię odnawialną. Ikea już teraz zaspokaja 100 proc. swoich potrzeb na energię elektryczną m.in. w Polsce – głównie dzięki posiadanym w naszym kraju farmom wiatrowym.

Więcej o założeniach fotowoltaicznej oferty Ikei w Polsce w artykule: Szczegóły oferty Geo Solar dla klientów Ikei. Instalacje średnio za 4,5 tys. zł/kWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.