Flandria inwestuje w pływające elektrownie PV

Flandria inwestuje w pływające elektrownie PV
Fot. Ciel et Terre

Rząd belgijskiego regionu Flandrii realizuje program, który wspiera inwestycje polegające na umieszczeniu elektrowni fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych. Do tej pory przyznano dofinansowanie na 8 „pływających” farm PV.

Umieszczanie paneli fotowoltaicznych na pływających platformach na zbiornikach wodnych to alternatywa na zwiększanie produkcji energii słonecznej zwłaszcza w regionach, w których na przeszkodzie w realizacji inwestycji w fotowoltaikę staje ograniczona podaż gruntów.

Z pewnością do takich regionów można zaliczyć belgijską Flandrię, której rząd wprowadził w ubiegłym roku program wsparcia pilotażowych inwestycji w „pływającą” fotowoltaikę.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu władze belgijskiego regionu przyznały 2 mln euro dla dwóch tego rodzaju projektów, a teraz zdecydowano o przyznaniu kolejnych subsydiów w wysokości 4,1 mln euro dla sześciu projektów, których łączna moc sięgnie 11,1 MW, przy czym maksymalna wysokość wsparcia dla każdego projektu będzie mogła wynieść 25 proc. kosztów danej inwestycji.

Największy z projektów objętych rządowym wsparciem, którego moc sięgnie 5 MW, ma otrzymać 1,86 mln euro.  

REKLAMA

Inny z projektów o mocy 2,5 MW, w przypadku którego wartość dotacji przyznanej przez rząd wyniesie 0,8 mln euro, zostanie również sfinansowany z crowdfundingu. W tym przypadku cel to również wykazanie, w jakim stopniu posadowienie paneli fotowoltaicznych na powierzchni zbiornika wodnego może przyczynić się do ograniczenia rozwoju alg.

Rząd Flandrii podkreśla innowacyjność dofinansowanych projektów, w których mają zostać zastosowane dwustronne panele fotowoltaiczne czy nowatorskie konstrukcje dedykowane „pływającej” fotowoltaice.

Największa inwestycja tego typu w Europie jest realizowana na południu Francji, w departamencie Provence-Alpes-Côte d’Azur. Powstaje tam pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 17 MW, na którą złoży się 47 tys. modułów fotowoltaicznych PERC, wykonanych w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).

Stosowanie elektrowni fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych oznacza wyższe koszty niż w przypadku analogicznych konstrukcji stawianych na gruncie, jednak wyższy CAPEX takich inwestycji mogą równoważyć wyższe uzyski energii z takich instalacji. Więcej na ten temat w artykule: Ile kosztuje energia z fotowoltaiki na wodzie?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.