Estoński rynek PV zanotował najlepszy rok w historii

Estoński rynek PV zanotował najlepszy rok w historii
Fot. Enefit Green

W ubiegłym roku Estończycy zainstalowali elektrownie fotowoltaiczne o kilkukrotnie większej mocy niż wynosił całkowity potencjał fotowoltaiki w Estonii do roku 2018 r. To zasługa nowych mechanizmów wsparcia uruchomionych przez rząd w Tallinnie.

Jak podaje „PV Magazine”, w 2018 roku w Estonii miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 90 MW, dzięki czemu całkowita moc fotowoltaiki w tym kraju wzrosła do 107 MW.

Duży wzrost zainstalowanego potencjału fotowoltaiki w 2018 roku miał wynikać z wdrożonych w ubiegłym roku mechanizmów wsparcia zakładających m.in. przyznanie 12-letnich premii do sprzedawanej energii z instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 50 kW, przy czym łączny potencjał fotowoltaiki objętej tym systemem może wynieść maksymalnie 125 MW.

REKLAMA

Wysokość premii ustalono na 0,0537 EUR/kWh. Z premii o takiej wysokości mogą też korzystać producenci energii z instalacji geotermalnych, biogazowych, wodnych, bioamsowych czy wiatrowych, przy czym dla tej ostatnie technologii przyjęto objęcie premią rocznej produkcji maksymalnie 600 GWh.

Zdaniem cytowanego przez „PV Magazine” Andresa Meesaka z estońskiego stowarzyszenia fotowoltaicznego, w tym i przyszłym roku w segmencie małych instalacji fotowoltaicznych w Estonii ma przybyć po kilkanaście MW, a instalowany po roku 2020 nowy potencjał PV ma być większy z uwagi na nowe unijne regulacje dotyczące poprawy efektywności energetycznej w budynkach.

Z kolei segment instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy powyżej 50 kW, maksymalnie do 1 MW, ma się rozwijać dzięki przygotowanemu przez rząd w Tallinnie systemowi aukcyjnemu. Pierwsza aukcja ma się odbyć w tym roku, a jej beneficjenci mają zyskać gwarancje sprzedaży energii na okres 12 lat.

REKLAMA

Natomiast rozwój instalacji PV w segmencie powyżej 1 MW może być możliwy dzięki regulacjom w zakresie sprzedaży bezpośredniej, umożliwiającej operatorom elektrowni fotowoltaicznych sprzedaż energii bezpośrednio do odbiorców zlokalizowanych na terenie np. strefy przemysłowej.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej, potencjał OZE w Estonii na koniec 2016 r. wynosił tylko niewiele ponad 0,6 GW, z czego połowa przypadała na energetykę wiatrową.

Mimo relatywnie niewielkich mocy OZE Estonia wyraźnie przekracza cel udziału energii odnawialnej w finalnej konsumpcji energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do roku 2020, który wynosi 25 proc. Według Eurostatu w 2016 r. Estończycy osiągnęli poziom 28,5 proc.

Jeden z ciekawszych projektów na estońskim rynku OZE jest realizowany przez spółkę Enefit Green związaną z koncernem energetycznym Eesti Energia. Więcej na ten temat w artykule: Estońska wyspa będzie zasilana energią z OZE i baterii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.