4 zielone certyfikaty dla PV. Rumunia atrakcyjna dla deweloperów farm solarnych

4 zielone certyfikaty dla PV. Rumunia atrakcyjna dla deweloperów farm solarnych
Vetro Polska press

{więcej}Po aktualizacji systemu zielonych certyfikatów przez rząd Rumunii, kraj ten stał się bardzo atrakcyjny dla deweloperów farm fotowoltaicznych. 

Zgodnie ze zmodyfikowanym systemem zielonych certyfikatów, w zależności od rodzaju instalacji OZE za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę zielonej energii w Rumunii przysługuje przez 15 lat następująca ilość zielonych certyfikatów:
– operatorzy hydroelektrowni zbudowanych lub zmodernizowanych po 2004 roku i nie przekraczających mocy 10 MW otrzymują 1 GC,
– operatorzy starszych hydroelektrowni, ale nie przekraczających 10 MW otrzymują 0,5 GC,
– operatorzy hydroelektrowni o mocy mniejszej niż 1 MW otrzymują 2 GC,
– operatorzy farm wiatrowych otrzymują do 2015 roku 2 GC i 1 GC po upływie tego okresu,
– operatorzy produkujący energię z biomasy i geotermii otrzymują 3 GC,
– operatorzy elektrowni solarnych otrzymują 4 GC.
Zgodnie z rumuńską ustawą nr 220/2008 wartość zielonych certyfikatów nie może być mniejsza niż 27€/MWh i nie może przekroczyć 55€/MWh. 

Tak atrakcyjny system dopłat do PV zaczyna przyciągać inwestorów – m.in. portugalską firmę Martifer, która w Polsce znana jest z inwestycji w energetyce wiatrowej (Martifer od pewnego czasu konsekwentnie wyprzedaje swój park wiatrowy, a w naszym kraju sprzedał trzy znajdujące się na Podkarpaciu projekty wiatrowe szwedzkiemu koncernowi Ikea). 

REKLAMA
REKLAMA

Portugalczycy właśnie ukończyli realizację swojej pierwszej inwestycji w Rumunii. Jest nią farma fotowoltaiczna Pufesti o mocy 1,5 MW, która została zrealizowana we współpracy z duńską firmą Eurowind Energy. Duńsko-portugalska współpraca obejmuje również dystrybucję przez Duńczyków paneli fotowoltaicznych Martifera na terenie Skandynawii.  

Farma solarna Pufesti zajmuje powierzchnię 4 hektarów i składa się z 240-watowych modułów polikrystalicznych marki MPrime. Martifer nie poinformował o spodziewanym uzysku energii, ale twierdzi, że praca farmy PV pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na energię tysiąca gospodarstw domowych. 

Martifer Solar zapowiada budowę kolejnych farm fotowotlaicznych w Rumunii. – Obecnie rynek rumuński jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie. Po ukończeniu pierwszej farmy PV zamierzamy realizować tam kilka kolejnych projektów – komentuje Pedro Pereira z Martifer Solar. 
gramwzielone.pl