SOLinvest: oprogramowanie dla instalatorów systemów fotowoltaicznych

SOLinvest: oprogramowanie dla instalatorów systemów fotowoltaicznych
foto: Team Massachussets, flickr cc-by-2.0

{więcej}SOLinvest pro to pierwsze oprogramowanie dla branży fotowoltaicznej w j. polskim. Program umożliwia m.in. wykonanie prognoz opłacalności i wizualizacji instalacji fotowoltaicznych. 

W odpowiedzi na doskonałe perspektywy rynku fotowoltaicznego w Polsce – w obliczu planów wprowdzenia korzystnego systemu dopłat do produkcji energii słonecznej oraz ułatwień i preferencji dla producentów zielonej energii w domowych systemach fotowoltaicznych – Gramwzielone.pl oraz Luxea GmbH prezentują program SOLinvest pro – uznany przez prestiżowy magazyn PHOTON za najlepsze oprogramowanie dla instalatorów systemów fotowoltaicznych. 

Program SOLinvest jest tworzony przez firmę Luxea GmbH od 12 lat, czyli od początków niemieckiego rynku fotowoltaicznego. Wśród ok. 1500 firm w Niemczech, które korzystają z programu SOLinvest, są m.in. instalatorzy, deweloperzy, firmy budowlane czy instytucje finansowe i konsultingowe. Wersja polska programu SOLinvest została opracowana z myślą o nowym, perspektywicznym rynku fotowoltaicznym w Polsce i uwzględnia jego specyfikę w zakresie regulacji i zasad eksploatacji systemów PV. 

REKLAMA

Bazując na ponad 10-letnich doświadczeniach z rynku niemieckiego i innych zagranicznych rynków, na których stosowany jest SOLinvest, jesteśmy przekonani, że program SOLinest to doskonałe rozwiązanie dla tworzącego się w Polsce rynku fotowoltaicznego, które działającym na nim firmom zapewni przewagę konkurencyjną i usprawni pracę w zakresie obsługi potencjalnych klientów. SOLinvest uwzględnia wszystkie najważniejsze czynniki mające wpływ na budowę i pracę systemów fotowoltaicznych – co zapewni wysoką jakość projektów i prognoz tworzonych w nim dla potencjalnych klientów firm instalacyjnych. 

Tworzenie raportu z analizą finansową dla klientów 

Program SOLinvest umożliwia tworzenie kompleksowych analiz finansowych, dzięki którym firma instalacyjna będzie mogła obliczyć i pokazać klientowi w wygenerowanym w SOLinvest raporcie, ile energii wyprodukuje planowana instalacja fotowoltaiczna, uwzględniając takie czynniki jak: lokalizacja, wielkość instalacji i jej parametry, a także m.in. wartości promieniowania bezpośredniego i pośredniego (po dopasowaniu współczynników albedo), kąt nachylenia i azymut paneli, poszczególne straty przesyłu energii, temperatura, odpowiednia degradacja mocy paneli w czasie oraz pozostałe czynnik, które mają wpływ na uzysk energii w systemie fotowoltaicznym, co z kolei przekłada się na realne zyski dla jego właściciela. 

SOLinvest pokaże także opłacalność konktetnego systemu PV – po ujęciu w obliczeniach strony przychodowej – uwzględniającej w razie potrzeby konsumpcję energii na własne potrzeby bądź/i odsprzedaż energii do sieci po określonej stawce – oraz poszczególnych kosztów inwestycji i kosztów utrzymania, a także warunków kredytowania, dotacji czy wysokości wkładu własnego. 

Zielone certyfikaty czy instalacja prosumencka?

W zależności od mocy systemu i roku oddania do użytku, SOLinvest wybierze odpowiedni sposób naliczania przychodów w całym okresie, w którym danej instalacji będzie przysługiwać wsparcie dla konkretnego typu instalacji fotowoltaicznej, a po upływie okresu preferencyjnych dopłat, w kalkulacjach finansowych będzie można według własnego uznania określić ceny energii, które Państwa klient będzie mógł otrzymywać za sprzedaną energię po wygaśnięciu systemu dopłat. 

Aktualna wersja programu SOLinvest w części finansowej jest dostosowana do najnowszych zmian w polskim prawie wpisanych do ustawy Prawo energetyczne (zmiany z tzw. małego trójpaku) w zakresie działalności instalacji prosumenckich, jak również jest zgodna z zasadami sprzedaży energii z PV wpisanymi do projektu ustawy o OZE (grafika poniżej). W przypadku kolejnych zmian w sposobie liczenia przychodów z instalacji fotowoltaicznych, w tym wpisanych do ustawy o OZE, będą one na bieżąco wprowadzane do programu, a dotychczasowi klienci otrzymają bezpłatne aktaulizacje programu. 

Tak może wyglądać raport finansowy sporządzony dla klienta firmy instalatorskiej lub np. dla jego banku i innych instytucji: 

REKLAMA

Zobacz przykładowy raport finansowy wygenerowany za pomocą programu SOLinvest pro [PDF].

Tworzenie raportu z projektem instalacji fotowoltaicznej

Jedna z funkcjonalności programu SOLinvest umożliwia przygotowanie poglądowego projektu instalacji fotowoltaicznej dla klienta z uwzględnieniem parametrów powierzchni, którą chce on przeznaczyć pod budowę systemu PV, oraz komponentów oferowanych przez firmę instalacyjną. 

W projekcie można wybrać jeden z modeli paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów, które są w bazie programu SOLinvest, ale także dopisać do bazy swoje modele paneli fotowoltaicznych i inwerterów, a także pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej – haków, stelaży etc. Użytkownik programu SOLinvest przy projektowaniu instalacji fotwoltaicznej może wybrać z bazy danych programu jeden z ponad 30 tysięcy modeli paneli fotowoltaicznych oraz jeden z ponad 5 tysięcy modeli inwerterów. Baza uwzględnia podstawowe parametry paneli i inwerterów, które są następnie uwzględniane w analizie projektu przygotowanej dla klienta. 

Zobacz przykładowy raport z projektem instalacji fotowoltaicznej wygenerowany w testowej wersji programu SOLinvest pro [PDF]

Dokładność prognoz nasłoneczeniania i uzysku energii w SOLinvest pro

W teście prestiżowego magazynu branży fotowoltaicznej PHOTON (nr 4/2011) SOLinvest pro został uznany za najlepszy program do tworzenia symulacji dla systemów fotowoltaicznych. Analitycy PHOTON sprawdzili jakość prognoz z 19 funkcjonujących na rynku niemieckim programów dla profesjonalistów z branży PV. SOLinvest Pro okazał się najlepszy, a wykonane za jego pomocą kalkulacje różniły się średnio zaledwie o 1,9% od rzeczywistych efektów pracy instalacji fotowoltaicznych.

Zobacz ranking programów do tworzenia prognoz pracy instalacji fotowoltaicznych z magazynu PHOTON 4/2011 (w j. niemieckim) [PDF].

Gramwzielone.pl jest oficjalnym partnerem w Polsce niemieckiego producenta oprogramowania dla branży fotowoltaicznej firmy Luxea GmbH oraz wyłącznym dystrybutorem programu SOLinvest Pro. Dla osób i firm zainteresowanych poznaniem możliwości programu SOLinvest pro i jego zakupem oferujemy możliwość pobrania i sprawdzenia programu SOLinvest w wersji testowej. 

Zobacz też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w sprawie możliwości programu SOLinvest Pro:

FAQ SOLinvest Pro – pytania i odpowiedzi [PDF]

Zapytania w sprawie programu SOLinvest Pro prosimy kierować na adres: sprzedaz@gramwzielone.pl

lub pod numerem telefonu: + 48 602 278 593