Chińczycy konsolidują rynek producentów paneli fotowoltaicznych. Przetrwają najwięksi

Chińczycy konsolidują rynek producentów paneli fotowoltaicznych. Przetrwają najwięksi
foto: Suntech press

{więcej}W obliczu nadpodaży paneli fotowoltaicznych na globalnym rynku, której przyczyną jest przede wszystkim produkcja w Chinach, chiński rząd chce doprowadzić do konsolidacji swoich producentów. 

W 2012 roku na świecie zainstalowano niecałe 30 GW paneli fotowoltaicznych, a w 2013 roku liczba nowych instalacji PV nie powinna przekroczyć tej wartości. Tymczasem tylko 150 największych producentów ogniw fotowoltaicznych w Chinach w sumie posiada zdolność produkcyjną na poziomie 40 GW. 

Taka sytuacja oznacza, że z rynku zniknąć musi wielu producentów, a jak pokazują ostatnie decyzje Pekinu, chińskie władze chcą skonsolidować rynek rodzimych producentów, tak aby zostali na nim najwięksi, posiadający wertykalnie skonsolidowaną produkcję, samowystarczalni producenci. 

REKLAMA
REKLAMA

Chińskie władze mogą wpłynąć na to, który z rodzimych producentów paneli PV przetrwa, a którego czeka upadek lub przejęcie – poprzez arbitralne decyzje w zakresie różnego rodzaju ulg i subsydiów udzielanych konkretnym firmom. Producenci, którzy zyskają przychylność chińskich władz, mogą liczyć na dodatkowy kapitał, dzięki któremu będą mogli umacniać swoją pozycję na globalnym rynku fotowoltaicznym, a także dzięki któremu będą mogli wchłaniać działające na nim mniejsze podmioty. Tymczasem firmy, które nie otrzymają preferencyjnych linii kredytowych, nie będą w stanie rozwijać się na charakteryzującym się ostrą konkurencją rynku producentów modułów fotowoltaicznych. 

Przykładem tego trendu może być ostatnia decyzja rządu w Pekinie, który za pośrednictwem państwowego China Development Bank przyznał preferencyjną linię kredytową w wysokości 1 mld dolarów szwajcarskiej spółce córce rodzimego JinkoSolar – jednego z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Środki te mają być przeznaczone m.in. na przejęcia europejskich firm, a także na finansowanie udzielane firmom instalacyjnym i deweloperom systemów fotowoltaicznych korzystających jednocześnie z modułów dostarczanych przez JinkoSolar. 

W 2013 roku można się spodziewać, że kolejne chińskie firmy należące do światowej czołówki skorzystają ze wsparcia chińskich władz, w obliczu czego będzie umacniać się ich pozycja jako liderów w produkcji paneli PV i będą one zwiększać swoją przewagę nad prodcentami z innych krajów – nie tylko na rynkach zagranicznych, ale przede wszystkim w Chinach, które za kilka lat mogą prześcignąć m.in. Niemców czy Włochów w skumulowanym potencjale zainstalowanych systemów fotowoltaicznych. 
gramwzielone.pl