Komisja Europejska nałoży cła na chińskie panele PV. Jaka będzie ich wysokość?
{więcej}Bruksela poinformowała wczoraj o planie nałożenia tymczasowych ceł antydumpingowych na import do Unii Europejskiej chińskich krystalicznych modułów fotowoltaicznych.
Wysokość ceł antydumpingowych, które mają zostać wprowadzone z dniem 6 czerwca, wyniesie przeciętnie 47,6%. Antydumpingowym dochodzeniem Komisja Europejska objęła produkty ponad 100 chińskich producentów, a wysokość ceł będzie dla nich zróżnicowana. Najwyższa stawka ceł, którą chce przyjąć Bruksela, wynosi 67,9%.
Chińczycy wytwarzają obecnie ok. 2/3 paneli fotowoltaicznych produkowanych na całym świecie, a import krystalicznych paneli „made in China” do Europy tylko w 2011 roku wyniósł 21 mld euro.
Nałożenie tymczasowych ceł antydumpingowych to efekt dochodzenia wszczętego przez Brukselę we wrześniu ubiegłego roku na wniosek grupy EU ProSun zrzeszającej europejskich producentów paneli fotowoltaicznych wskazujących na nieuczciwą konkurencję ze strony producentów z Chin. Liderem grupy EU ProSun jest czołowy niemiecki producent paneli fotowoltaicznych SolarWorld AG. Jego akcje wzrosły wczoraj o 9% – do poziomu 0,65€. Giełdowa cena akcji SolarWorld jest jednak w dalszym ciągu niższa niemal 100-krotnie w porównaniu z wynikami z roku 2008.
Oprócz dochodzenia ceł antydumpingowych Komisja Europejska może nałożyć na importowane panele także cła antysubsydyjne. Pierwsze decyzje w zakresie tymczasowych ceł antysubsydyjnych mogą zapaść w sierpniu br. Tymczasem ostateczna dezycja KE z sprawie ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych spodziewana jest w grudniu br.
W zgodnej opinii analityków, którzy skomentowali wczorajszą decyzję Brukseli, nałożenie ceł może mieć efekt tylko tymczasowy i w dłuższym okresie nie poprawi sytuacji europejskich producentów. – Spodziewam się tylko efektu krótkookresowego, który będzie zauważalny może przez 6 miesięcy do roku. Chińskie firmy przeniosą produkcję poza Chiny albo ich miejsce zajmą importerzy z innych krajów. Dezycja KE nie poprawi sytuacji producentów z Europy – komentuje Jenny Chase, analityk rynku PV z Bloomberga.
gramwzielone.pl