GE wchodzi na rynek paneli słonecznych

GE wchodzi na rynek paneli słonecznych
Clearly Ambiguous, flickr cc-by-2.0

General Electric zapowiada piorunujące wejście na globalny rynek producentów PV, na którym sukces mają mu zapewnić moduły o rewolucyjnej sprawności. {więcej}

Na globalnym rynku fotowoltaicznym GE chce rywalizować z potentatami z Chin czy USA nowym, wyjątkowo efektywnym modułem cienkowarstwowym, którego sprawność potwierdzona testami amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynosi 12,8% – o 3 pkt procentowe więcej niż średnia na rynku modułów cienkowarstwowych.

Moduł cienkowarstwowy to obok modułów mono- i polikrystalicznych najczęściej stosowana – a jednocześnie najtańsza z wyżej wymienionych – technologia do produkcji paneli solarnych. Dlatego moduły cienkowarstwowe stosuje się zazwyczaj przy budowie ogromnych, przemysłowych instalacji fotowoltaicznych. Globalnym liderem w produkcji modułów cienkowarstwowych jest amerykańska firma First Solar.

REKLAMA
REKLAMA

First Solar rozpoczynał produkcję modułów PV zaledwie kilka lat temu, a w osiągnięciu dominującej roli na rynku fotowoltaicznym pomogło mu dokapitalizowanie ze strony jednego z właścicieli amerykańskiej sieci sklepów Walmart – Johna Waltona. Dzisiaj roczna zdolność produkcyjna First Solar jest oceniana na 2,3 GW modułów cienkowarstwowych.

Nowe moduły GE będą produkowane od 2013 roku w USA – w największej fabryce PV w kraju. Nowa fabryka w Colorado ma zatrudniać 400 osób, a także przyczynić się do kreacji dodatkowych 600 miejsc pracy.

Szefowie GE są przekonani, że na rynku solarnym powtórzą sukces, jaki odnieśli na rynku producentów elektrowni wiatrowych, w który GE zaangażowało się zaledwie w 2002 roku, a obecnie jest trzecim największym producentem turbin wiatrowych na świecie.

Co więcej, General Electric przekonuje, że angażując się w biznes PV wpłynie na globalny spadek cen paneli PV, a także na wzrost konkurencyjności energetyki słonecznej. Mark Little, dyrektor do spraw R&D w GE, zasugerował nawet, że w regionach charakteryzujących się wysokimi kosztami produkcji energii –w ciągu 5 lat produkcja energii słonecznej stanie się bardziej konkurencyjna niż produkcja energii z paliw kopalnych.