Rośnie zapotrzebowanie na polikrzem, ale do produkcji paneli PV potrzeba go coraz mniej

Rośnie zapotrzebowanie na polikrzem, ale do produkcji paneli PV potrzeba go coraz mniej
SolarWorld press

{więcej}W tym roku na świecie ma powstać rekordowa ilość nowych instalacji fotowoltaicznych. Zwiększony popyt na instalacje fotowoltaiczne może wpłynąć na wzrost zapotrzebowania na polikrzem. Za nim jego producenci dostosują produkcję do nowych warunków, ceny polikrzemu mogą wzrosnąć. Jak zauważa jednak firma konsultingowa NPD Solarbuzz, do produkcji paneli PV dzisiaj potrzeba już znacznie mniej polikrzemu niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. 

W ubiegłych latach mieliśmy do czynienia z szybkim wzrostem podaży paneli fotowoltaicznych, który przełożył się na wyraźny spadek ich cen. W ostatnim czasie mieliśmy jednak do czynienia z dostosowaniem się podaży modułów PV do faktycznego zapotrzebowania, na skutek czego z rynku zniknęła duża grupa producentów paneli PV, którzy nie wytrzymali spadku cen paneli i topniejących marż. 

W tym roku popyt na panele fotowoltaiczne może jednak znacząco urosnąć. Firma konsultingowa NPD Solarbuzz szacuje, że w 2014 roku na całym świecie może powstać 49 GW nowych systemów PV. Oczekiwania dotyczące wzrostu zamówień na panele już widać po rosnącym zapotrzebowaniu na polikrzem, z którego są one produkowane. 

REKLAMA
REKLAMA

Według Bernreuter Research, w 2013 r. produkcja polikrzemu zmalała do 228 tys. MT w porównaniu do 238 tys. MT w roku 2012. Niemiecka firma konsultingowa informuje, że od 2011 r. globalny potencjał produkcji polikrzemu zmalał o 135 tys. MT. Odbudowanie tego potencjału i dostosowanie się producentów do rosnącego zapotrzebowania może zająć kilka miesięcy. A w tym czasie ceny polikrzemu mogą wzrosnąć. 

NPD Solarbuzz informuje, że od momentu wyprodukowania polikrzemu aż do wykonania z niego ogniw PV potrzeba od 3 do 6 miesięcy. NPD dodaje przy tym, że w ostatnich latach producenci paneli fotowoltaicznych zredukowali ilość polikrzemu potrzebnego do wyprodukowania jednostkowej mocy paneli PV – na skutek większych oszczędności osiąganych przez produkcję coraz cieńszych wafli krzemowych, a także dzięki ograniczeniu strat przy ich cięciu. 

NPD szacuje, że od roku 2005 ilość polikrzemu potrzebnego do wyprodukowania 1 W panelu fotowoltaicznego spadła o 55%. Obecnie jest to ok. 5 g/W.  NDP zakłada, że trend ten będzie postępował dalej, jednak już w dużo wolniejszym tempie. 

gramwzielone.pl