Wielka farma wiatrowa powstanie na… jeziorze

Wielka farma wiatrowa powstanie na… jeziorze
Fot. Siemens Gamesa Renewable Energy

Producent wiatraków Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) zdobył warunkowy kontrakt na dostawę turbin i budowę ogromnej farmy wiatrowej, która ma powstać na wielkim sztucznym jeziorze.

Umowa zawarta z deweloperem Windpark Fryslân zakłada dostawę elektrowni i budowę farmy wiatrowej o całkowitej mocy 383 MW, która powstanie na położonym w Holandii sztucznym jeziorze.

Beneficjentem kontraktu jest konsorcjum Zuiderzeewind, w skład którego obok Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) wchodzi jeszcze firma Van Oord.

REKLAMA

Wcześniej, w sierpniu ubiegłego roku, SGRE zyskał status preferowanego dostawcy elektrowni wiatrowych dla tego projektu.

Siemens Gamesa na dostarczyć na potrzeby projektu Fryslân 89 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 4,3 MW i średnicy wirnika 130 metrów. Chodzi o model SWT-DD-130.

Finalna decyzja w sprawie inwestycji, której koszt szacuje się na około 500 mln euro, ma zostać podjęta w trzecim kwartale tego roku.

Projekt Fryslân ma być realizowany na wielkim jeziorze IJsselmeer, którego powierzchnia sięga 1100 km2 i którego głębokość wynosi przeciętnie 5-6 metrów. Jezioro powstało w 1932 roku w wyniku zamknięcia zatoki Zuiderzee tamą liczącą aż 32 kilometrów.

REKLAMA

Jeśli decyzja inwestycyjna ws. projektu Fryslân zostanie podjęta zgodnie z założonym harmonogramem, prace konstrukcyjne powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, a uruchomienie całej farmy wiatrowej miałoby nastąpić do połowy 2021 r. i byłaby to wówczas największa na świecie farma wiatrowa zlokalizowana na jeziorze.

Po uruchomieniu wiatraków Siemens Gamesa ma zajmować się ich serwisowaniem w ramach umowy mającej obowiązywać przynajmniej przez 16 lat.

Uruchomienie wielkiej farmy wiatrowej ma przyczynić do realizacji celów przyjętych przez władze prowincji Fryzja, które zakładają zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w miksie energetycznym holenderskiej prowincji do 16 proc. do roku 2020.

Natomiast cała Holandia powinna zwiększyć udział zielonej energii w krajowym miksie energetycznym, zgodne ze zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, do 14 proc. do roku 2020. Tymczasem w 2017 r. Holendrom udało się osiągnąć jedynie poziom 6,6 proc. – niemal najniższy w całej UE.

Wzrostowi produkcji energii odnawialnej w Holandii ma sprzyjać zwłaszcza budowa farm wiatrowych na morzu. W tym celu holenderskie władze przeprowadziły ostatnio kolejną aukcję. Więcej na ten temat: Aukcja dla offshore bez subsydiów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.