Ile kosztuje budowa farmy wiatrowej? Ceny wyraźnie spadły

Ile kosztuje budowa farmy wiatrowej? Ceny wyraźnie spadły
Vestas

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope policzyło, ile obecnie kosztuje budowa farm wiatrowych. Widać wyraźny spadek przeciętnych kosztów aktualnych inwestycji w elektrownie wiatrowe w stosunku do inwestycji podejmowanych zaledwie kilka lat wcześniej  zarówno w lądowej jak i morskiej energetyce wiatrowej.

WindEurope wyliczyło, że obecnie budowa elektrowni wiatrowych na lądzie kosztuje w przeliczeniu na instalowany MW średnio około 1,4 mln euro w porównaniu do kosztu 2 mln euro w przypadku inwestycji wiatrowych podejmowanych w roku 2015.

Wyraźnie miały spaść także koszty inwestycji w farmy wiatrowe na morzu. Obecnie budowa morskich elektrowni wiatrowych ma kosztować przeciętnie około 2,5 mln euro/MW, podczas gdy w 2015 roku CAPEX takich inwestycji wynosił jeszcze średnio 4,5 mln euro/MW.

REKLAMA

WindEurope podkreśla, że zanotowany spadek kosztów inwestycyjnych umożliwia obecnie budowę znacznie większych mocy wiatrowych tym samym kosztem, który był notowany w sektorze wiatrowym jeszcze kilka lat wcześniej.

W 2018 roku wartość podjętych inwestycji na europejskim rynku wiatrowym wyniosła 27 mld euro. W ubiegłym roku w Europie podjęto finalne decyzje inwestycyjne zakładające budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 12,5 GW, z czego 4,2 GW dotyczy morskiej energetyki wiatrowej, która jednocześnie ma odpowiadać za 38,5 proc. wyliczonej przez WindEurope ubiegłorocznej wartości inwestycji.

W ubiegłym roku finalne decyzje inwestycyjne w zakresie budowy farm wiatrowych podjęto w 22 krajach Europy. Największą wartość inwestycji WindEurope odnotowuje w Wielkiej Brytanii, w której inwestycje dotyczą głównie sektora morskiej energetyki wiatrowej, a na drugim miejscu znalazła się Szwecja, gdzie póki co inwestuje się jedynie w wiatraki na lądzie.

REKLAMA

WindEurope odnotowuje, że kraje południa kontynentu, a także Europy Środkowo-Wschodniej odpowiadały tylko za 4 proc. wartości inwestycji podjętych w 2018 roku w europejskiej energetyce wiatrowej.

Europejskie stowarzyszenie wiatrowe podkreśla przy tym zakładane na ten rok ożywienie inwestycyjne na rynkach wiatrowych w Hiszpanii i Polsce.

Nowe inwestycje wiatrowe w naszym kraju powinny być konsekwencją przeprowadzonej w listopadzie ubiegłego roku aukcji, w wyniku której mogą powstać farmy wiatrowe o całkowitej mocy sięgającej 1 GW. Ponadto na ten rok Ministerstwo Energii zapowiada przeprowadzenie kolejnej aukcji, w wyniku której mogą powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy nawet 2,5 GW (obecnie zainstalowany potencjał farm wiatrowych w Polsce wynosi ok. 5,9 GW) .

Beneficjentami tej aukcji mogą być jednak tylko inwestorzy, którym udało się zabezpieczyć pozwolenia na budowę do czasu uchwalenia w 2016 r. tzw. ustawy odległościowej. Ta ustawa zablokowała rozwój nowych projektów wiatrowych, co po zrealizowaniu inwestycji posiadających pozwolenia na budowę może oznaczać  ponowną stagnację w inwestycjach na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej.

Ponadto, wobec przedłużających się prac Ministerstwa Energii nad regulacjami mającymi stworzyć warunki do inwestowania w morskie farmy wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego, nadal niepewny jest termin uruchomienia polskich inwestycji w offshore, do których szykuje się PGE, Polenergia czy Orlen i które według planów inwestorów miałyby się rozpocząć w połowie przyszłej dekady.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.