Polska firma postawi wiatraki na Ukrainie. Ile zarobi?

Polska firma postawi wiatraki na Ukrainie. Ile zarobi?
Fot. Pracownia Finansowa

Działająca dotąd na krajowym rynku energetyki wiatrowej firma Pracownia Finansowa szykuje swoją pierwszą inwestycję na ukraińskim rynku wiatrowym, który notuje ostatnio dynamiczny rozwój dzięki gwarantowanym przez państwo, korzystnym stawkom za sprzedaż energii.

Projekt o nazwie „Enevi” ma na celu realizację pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Ukrainie przy wsparciu polskich inwestorów.

W ramach inwestycji zastosowane zostaną turbiny General Electric (GE) 77sl o mocy 1,5 MW oraz Vestas V90 o mocy 3 MW.

REKLAMA

Farma wiatrowa zlokalizowana będzie w miejscowości Dobrosin, w obwodzie lwowskim, a docelowa moc nominalna farmy ma wynieść z czasem 14 MW.

Jak tłumaczy Pracownia Finansowa, o wyborze Ukrainy na kolejną lokalizację inwestycji wiatrowej zdecydowały m.in. najwyższe w Europie taryfy gwarantowane, miejsce przy granicy z Polską oraz możliwość prawnego zabezpieczenia inwestycji.

Do sukcesu inwestycji dodatkowo może przyczynić się opublikowana w grudniu 2016 roku narodowa strategia energetyczna Ukrainy, która zakłada wzrost udziału OZE w miksie energetycznym tego kraju do 11 proc. w 2025 r. oraz do 21,9 proc. w roku 2035.

Rząd w Kijowie jest zdeterminowany w dążeniu do osiągnięcia określonego w strategii celu, dlatego będzie wspierał inwestorów szeregiem ułatwień w procesach administracyjnych, korzystnymi zapisami w prawie energetycznym Ukrainy oraz gwarantowanymi taryfami na sprzedaż energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – zapewnia Pracownia Finansowa.

REKLAMA

Pewną stopę zwrotu inwestorom ma zapewnić rządowy system taryfy gwarantowanej wyliczanej w walucie euro.

Produkcja energii z turbiny GE o mocy 1,5 MW zostanie objęta taryfą gwarantowaną w wysokości 67,9 EUR/MWh, przy czym Pracownia Finansowa zakłada, że ta turbina będzie produkować w skali roku 3500 MWh energii elektrycznej.

Natomiast produkcja z wiatraka Vestas V90 o mocy 3 MW zostanie objęta taryfą w wysokości 101,8 EUR/MWh. Ta turbina ma produkować rocznie 5250 MWh.

Nakłady inwestycyjne mają wynieść w sumie około 12 mln złotych. Koszty operacyjne są szacowane na około 343 tys. zł w skali roku.

Roczny zysk netto ma wynieść 2,739 mln zł (przyjmując kurs walutowy 1 EUR = 4,3 PLN).

Pracownia Finansowa do tej pory zrealizowała w naszym kraju siedem elektrowni wiatrowych w ramach sześciu spółek celowych. Ponadto realizowane projekty zakładają postawienie kolejnych sześciu turbin o jednostkowej mocy 2 MW. Jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Tomasz Wiśniewski z Pracowni Finansowej, te projekty obecnie czekają na aukcje i kredyty.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.