Największa belgijska farma wiatrowa na morzu

Największa belgijska farma wiatrowa na morzu
Fot. MHI Vestas

Na największej belgijskiej farmie wiatrowej na morzu zainstalowano wszystkie turbiny o łącznej mocy 370 MW. Belgijski potencjał morskich wiatraków przekracza już 1,2 GW.

U wybrzeży Belgii zakończyła się instalacja ostatniej turbiny na farmie wiatrowej Norther złożonej z 44 ogromnych elektrowni wiatrowych MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW i średnicy wirnika 164 m.

Morska farma wiatrowa Norther o mocy 369,9 MW znajduje się w odległości 23 km od belgijskiego wybrzeża na wysokości portu Zeebruges.

REKLAMA

Koszt inwestycji jest szacowany na 1,2 mld euro.

Historia projektu Norther sięga jeszcze ubiegłej dekady. Obszar pod budowę morskich wiatraków został wydzielony przez belgijskie władze już w roku 2004, a koncesja na produkcję energii została przyznana w roku 2009.

Inwestorem jest spółka, w której 50 proc. udziałów ma belgijska firma Belgian Eolico, a po 25 proc. posiadają holenderska grupa energetyczna Eneco oraz japoński koncern Mitsubishi poprzez spółkę Diamond Generating Europe.

Postawienie całej infrastruktury nowej belgijskiej farmy wiatrowej na morzu miało zająć 9 miesięcy. Farma wiatrowa powinna osiągnąć etap operacyjny w lecie tego roku.

Za budowę farmy wiatrowej Norther odpowiadała firma Van Oord będąca m.in. partnerem realizującego projekt offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego dewelopera Baltic Trade & Invest, który zakłada postawienie na północnym stoku Ławicy Słupskiej, około 50 km od Ustki, morskich wiatraków o łącznej mocy 350 MW.

REKLAMA

W kolejnej dekadzie pod budowę morskich wiatraków belgijskie władze mają przeznaczyć dodatkowe 221 km2 swojej strefy na Morzu Północnym.

Belgowie chcą zwiększyć swój potencjał offshore do 2,2 GW do roku 2020 oraz do 4 GW do roku 2030.

Przesyłanie energii z kolejnych morskich wiatraków u wybrzeży Belgii ma umożliwić realizowany przez krajowego operatora systemu przesyłowego Elia projekt o nazwie Stevin, którego koszt szacuje się na 340 mln euro.

Ta inwestycja ma być ponadto elementem transgranicznego systemu przesyłowego, który ułatwi wymianę energii między Belgią i Wielką Brytanią w ramach połączenia o nazwie Nemo Link, poprawiając elastyczność obu systemów i bezpieczeństwo energetyczne tych krajów.

Oprócz projektu Norther Belgowie posiadają już morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 871 MW. Są to projekty Belwind (165 MW), Nobelwind (165 MW), Northwind (216 MW) oraz C-Power (325 MW).

W trakcie budowy w belgijskiej strefie offshore są farmy wiatrowe Rentel, Mermaid, Northwester 2 oraz Seastar. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o