Największa „społeczna” farma wiatrowa w Europie z umową PPA

Największa "społeczna" farma wiatrowa  w Europie z umową PPA
Vattenfall

To będzie największa lądowa farma wiatrowa w Holandii, a jednocześnie największa w Europie farma wiatrowa zrealizowana przez składającą się z lokalnych inwestorów spółdzielnię energetyczną. Realizację tej inwestycji umożliwia podpisanie wieloletniej umowy na sprzedaż energii.

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall kupi energię z większości turbin mających wejść w skład ogromnej holenderskiej farmy wiatrowej Zeewolde o docelowej mocy 320 MW.

Zgodnie z planem, do 2021 r. aż 220 istniejących, starszych elektrowni na farmie wiatrowej Zeewolde zostanie zastąpionych przez 91 nowych turbin o znacznie większej jednostkowej mocy, mających produkować w skali roku 850 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Farma wiatrowa Zeewolde należy do ponad 200 lokalnych rolników, mieszkańców i przedsiębiorców z regionu Zeewolde.

Prace w ramach repoweringu farmy wiatrowej zaczną się pod koniec tego roku i mają potrwać do końca 2021 r.

Dzięki zabezpieczeniu wieloletnich dostaw energii z 83 turbin składających się na projekt Zeewolde Vattenfall ma zyskać energię w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb około 250 tys. odbiorców.

W ten sposób szwedzki koncern zwiększył łączny potencjał odnawialnych źródeł energii, z których ma kupować energię na postawie zawartych dotąd umów PPA (Power Purchase Agreements), do 6,5 GW.

REKLAMA

Vattenfall jest zresztą w trakcie budowy w Holandii ogromnych morskich farm wiatrowych Hollandse Kust Zuid 1 i 2 o łącznej mocy ok. 700 MW, które mają wejść w fazę operacyjną w latach 2021-22 i zajmą powierzchnię 356 km2.

Szwedzi zgłosili ponadto ofertę w ostatniej holenderskiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w wyniku której mogą uruchomić w Holandii kolejne inwestycje w offshore na 700 MW. W obu przypadkach energia będzie sprzedawana bez rządowych gwarancji odkupu.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW do roku 2020, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,45 GW. W ramach tych planów przyjęto, że co roku w Holandii będą organizowane aukcje dla offshore, w których będzie udostępniany potencjał na poziomie 700 MW.

W 2013 r. holenderskie władze zdecydowały, że zwiększą udział OZE w krajowym miksie energetycznym do 14 proc. do roku 2020, co jest zgodne z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, a następnie do 16 proc. do roku 2023.

Jak wynika z danych Eurostatu, w roku 2016 Holendrzy osiągnęli udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie jedynie 6 proc. (5,8 proc. w roku 2015) wobec celu 14 proc. na rok 2020.

W 2017 r. na farmie wiatrowej zlokalizowanej w regionie Zeewolde, która należy do Vattenfall, zainstalowano bateryjny magazyn energii złożony z baterii dostarczonych przez BMW. Więcej na ten temat w artykule: Baterie od BMW na holenderskiej farmie wiatrowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.