Baterie od BMW na holenderskiej farmie wiatrowej

Baterie od BMW na holenderskiej farmie wiatrowej
Magazyny energii przy farmie wiatrowej Princes Alexia. Fot. Alfen

Niemiecki koncern motoryzacyjny dostarczył baterie, które są stosowane w elektrycznych modelach BMW, do magazynów energii pracujących przy farmie wiatrowej należącej do holenderskiej spółki szwedzkiego koncernu Vattenfall.

Magazyny energii złożone z baterii w wysokonapięciowej technologii HVS (High Voltage Systems), które są również wykorzystywane w elektrycznym modelu i3 i które BMW produkuje w Dingolfing w Bawarii, zostały zainstalowane na farmie wiatrowej Prinses Alexia w holenderskim Zeewolde.

W tym roku BMW wprowadza nową wersję elektrycznych i3, w których baterie o pojemności 21,6 kWh stosowane w poprzedniej wersji zostaną zastąpione bateriami o pojemności 33,4 kWh – jak zapewnia BMW – przy zachowaniu tego samego rozmiaru.

REKLAMA

Moc magazynów energii na farmie wiatrowej Zeewolde wynosi na razie 3 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do 12 MW. Wykonawca tej inwestycji nie podaje, jaka jest pojemność tych urządzeń i o ile zostanie zwiększona.

Dla spółki Alfen, która jest generalnym wykonawcą, to już drugi tego rodzaju projekt wykonany przy holenderskiej farmie wiatrowej. Wcześniej zainstalowała magazyn energii o mocy 1 MW przy farmie wiatrowej Giessenwind w Giessenburg.

Nuon, do którego należy farma wiatrowa Princes Alexia, już kreśli kolejne plany związane z technologią magazynowania energii.

REKLAMA

Docelowo spółka należąca do szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall ma osiągnąć do roku 2050 neutralność jeśli chodzi o emisję CO2.

Ta inwestycja pozwoli nam na bardziej elastyczne wykorzystanie OZE bez marnowania energii. I patrzymy dalej. Na przykład planujemy wykorzystanie magazynów energii w gospodarstwach domowych, które posiadają dachowe instalacje fotowoltaiczne. W ten sposób mieszkańcy mogą wykorzystać energię, którą produkują w ciągu dnia np. do ładowania samochodów w porze nocnej – komentuje Boudewijn Tjeertes z Nuon.

Kolejny przemysłowy magazyn energii, którego realizację planuje Vattenfall, ma działać przy farmie wiatrowej Pen y Cymoedd w Walii. W tym wypadu moc magazynu energii ma sięgnąć 22 MW, a inwestycja zostanie zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjski rząd usługi EFR (Enhanced Frequency Response).

Trzeci magazyn energii ma powstać przy farmie wiatrowej, której budowę Szwedzi planują w pobliżu Hamburga.

W tym roku szwedzki koncern energetyczny informował ponadto, że za pośrednictwem Nuon zbuduje przy posiadanych w Holandii farmach wiatrowych instalacje fotowoltaiczne. Więcej na ten temat w artykule: Vattenfall postawi koło wiatraków elektrownie PV. Sfinansuje je z crowdfundingu.

red. gramwzielone.pl